• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Gdańsk: miejski program in vitro zrealizują trzy podmioty

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 30 września 2017 18:50

W piątek (29 września) rozstrzygnięto konkurs na realizację trzeciego - medycznego modułu programu wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska. To ramach tego modułu będzie dofinansowana procedura in vitro. Łącznie w trzech podmiotach w 2017 roku uda się zrealizować 102 zabiegi, a w latach 2018-2020 - po 211 zabiegów.

Gdańsk: miejski program in vitro zrealizują trzy podmioty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, w ramach programu miasto będzie dopłacać do procedur medycznych in vitro bezpłodnym parom. Maksymalnie para będzie mogła skorzystać z trzech takich prób.

Procedury realizować będą trzy podmioty: Invicta Sp. z.o.o. z Gdańska, Gameta Gdynia Centrum Zdrowia Sp. z o.o. z Gdyni i InviMed-T Sp. z o.o. z Warszawy prowadząca Klinikę Leczenia Niepłodności InviMed w Gdyni. Łącznie w 2017 roku uda się zrealizować 102 procedury, a w latach 2018 – 2020 po 211 procedur rocznie, czyli więcej niż pierwotnie zakładano.

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska to wspólna inicjatywa prezydenta Pawła Adamowicza i Klubu Radnych PO. Od listopada 2016 pracował zespół, który przygotował założenia programu. W zespole pracowali Radni Miasta, lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro. Program zawiera trzy moduły: część edukacyjną i wsparcia psychologicznego, a także moduł trzeci - dotyczący dofinansowania procedur in vitro.

Z części dotyczącej modułu medycznego skorzystać będą mogły osoby, które płacą podatki w Gdańsku, zarówno pary formalne jak i nieformalne. Na dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego liczyć mogą kobiety w wieku 25-40 lat (warunkowo do 42 lat) oraz osoby z chorobami nowotworowymi (w tym przypadku od 18 lat). Budżet programu to 1,1 mln zł rocznie.

Specjaliści szacują, że problem z płodnością dotyczy w Gdańsku 720 par, średnio - tak jak w całej Polsce - jest to od 12 do 15 proc. gdańszczan.

Więcej: www.gdansk.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum