• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Fundacja Rodzić po Ludzku: standardy okołoporodowe nie są przestrzegane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2013 17:16

Standardy okołoporodowe, mimo wpisania ich w rozporządzenie ministra zdrowia, nadal nie są przestrzegane, np. na wielu porodówkach dochodzi do rutynowego nacinania krocza - alarmuje Fundacja Rodzić po Ludzku.

Fundacja Rodzić po Ludzku: standardy okołoporodowe nie są przestrzegane

Na piątkowej (19 kwietnia) konferencji prasowej w Warszawie Fundacja zaprezentowała wyniki raportu z monitoringu wdrażania nowych standardów okołoporodowych w wybranych placówkach w woj. mazowieckim. W listopadzie i grudniu 2012 r., czyli 1,5 roku po wprowadzeniu rozporządzenia określającego standardy okołoporodowe, w 10 szpitalach w regionie przeprowadzono ankiety z ordynatorami oddziałów położniczych, personelem oddziałów oraz pacjentkami-młodymi matkami, a także całodzienne obserwacje pracy oddziałów.

- Z monitoringu placówek wynika, że standardy traktowane są lekceważąco, nie jako obowiązujące prawo - mówiła prezes fundacji Joanna Pietusiewicz. Zaznaczyła, że w żadnym z monitorowanych szpitali standardy nie zostały wdrożone w pełni: - Nadal stosuje się rutynowe nacinanie krocza, przebijanie pęcherza płodowego, parcie kierowane oraz pozycję na wznak w trakcie parcia.

Jej zdaniem monitoring pokazał, że najlepszą znajomością nowych standardów wykazują się położne, które jednak nie są w stanie ich realizować, bo np. nie mogą kierować ciężarnej na badania. Najmniejszą znajomość standardów mają natomiast ordynatorzy oddziałów, którzy są odpowiedzialni za ich wdrożenie.

Najlepiej znanym i najczęściej wdrażanym zapisem standardów jest ten dotyczący pierwszego dwugodzinnego kontaktu "skóra do skóry" matki z dzieckiem - ocenia fundacja.

Jak mówiła Pietusiewicz, główną barierą wdrażania standardów są ograniczenia finansowe, które mają wpływ na zbyt małą liczbę personelu, brak szkoleń, brak inwestycji w infrastrukturę, np. przebudowę sal wielostanowiskowych na sale jednoosobowe. Zwróciła też uwagę na brak systemu kontroli przestrzegania standardów.

Według Fundacji, resort zdrowia powinien przygotować plan działań skierowanych do kierownictwa i personelu oddziałów położniczych i noworodkowych, by usprawnić wdrażanie standardów, np. opracować konkretne instrukcje i wytyczne wdrażania.

W kwietniu 2011 r. wszedł w życie standard Ministerstwa Zdrowia dotyczący opieki okołoporodowej w czasie porodu fizjologicznego. Określa on m.in., że kobieta ma możliwość wyboru miejsca porodu (także poza szpitalem) i osoby sprawującej opiekę medyczną.

Zgodnie z zaleceniami MZ, ma mieć także dostęp do pełnej informacji o metodach łagodzenia bólu oraz zapewniony bezpośredni kontakt z noworodkiem po porodzie.

Nowe standardy zapewniają możliwość prowadzenia ciąży nie tylko przez ginekologa-położnika, ale także przez położną, prawo do rodzenia również w domu, prawo do rodzenia ze wsparciem bliskiej osoby, prawo do respektowania w miarę możliwości przygotowanego wcześniej przez matkę planu porodu, indywidualne podejście do pacjentki, możliwość swobodnego poruszania się w trakcie porodu, dostęp do niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum