Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje Tydzień Godnego Porodu

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2018 20:39

Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje Tydzień Godnego Porodu - ogólnopolski cykl wydarzeń lokalnych dla kobiet w ciąży, par oczekujących dziecka, rodziców małych dzieci. Od 21 do 27 maja lokalne aktywistki będą mówić kobietom w całym kraju o tym, czym jest plan porodu i dlaczego warto go mieć.

Fot. Fundacja Rodzić po Ludzku

Wspólnie z położnymi, doulami, instruktorkami szkół rodzenia, promotorkami karmienia piersią oraz kobietami, którym bliska jest idea „rodzenia po ludzku”, w 52 miastach w całym kraju, w jednym majowym tygodniu zorganizowanych zostanie kilkaset bezpłatnych wydarzeń o tematyce okołoporodowej - informuje nas Iwona Adamska-Sala, specjalistka ds. komunikacji i promocji Fundacji Rodzić po Ludzku.

Dodaje, że tegoroczny Tydzień odbędzie się pod hasłem „Plan porodu - poznaję moje potrzeby i prawa”.

Plan porodu to lista potrzeb i oczekiwań, która ułatwia kobiecie zastanowienie się, jakie są jej preferencje i życzenia. W polskich szpitalach częściej o preferencjach rozmawia się z rodzącymi, które plan porodu mają. Omówienie planu porodu pomaga personelowi szpitala lepiej poznać rodzącą i zbudować bardziej partnerską relację. Jak pokazują badania z ostatnich lat, kobiety mające plan porodu są traktowane bardziej podmiotowo, z większym szacunkiem, częściej respektuje się ich prawo do decydowania i mają mniej zmedykalizowane porody.

Obok spotkań na temat planu porodu i jego korzyści w ramach Tygodnia Godnego Porodu będą się odbywać warsztaty, projekcje filmów, kręgi okołoporodowe, spotkania laktacyjne, wystawy, konsultacje z ekspertami oraz rozmowy na temat sytuacji i jakości opieki okołoporodowej w lokalnych szpitalach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum