Fundacja Rodzić po Ludzku: kobiety monitorują porodówki

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2013 14:30

W środę (6 listopada) Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczyna nową akcję - "Urodziłaś? Oceń szpital! Siła matek ma moc zmiany!". Akcja ma na celu poprawę opieki okołoporodowej w Polsce poprzez presję wywieraną na szpitale za pośrednictwem portalu www.GdzieRodzic.info.

Fundacja Rodzić po Ludzku: kobiety monitorują porodówki

- Chcemy, aby kobiety dowiedziały się o istnieniu portalu i poczuły, jakie daje im możliwości. Chcemy przekonać je, że mają realny wpływ na zmianę opieki okołoporodowej, a kontrola obywatelska i monitoring placówek są w ich rękach. Chcemy, aby uwierzyły, że to ich opinia jest najważniejsza - przekonuje Daria Omulecka z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ”cała społeczność powinna być informowana o różnych formach opieki okołoporodowej, aby umożliwić kobiecie wybór takiej opieki, jaką ona preferuje”, a ”szpitale powinny ogłaszać dane statystyczne dotyczące porodów”.

- Respektując te zalecenia i wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, Fundacja Rodzić po Ludzku stworzyła portal www.GdzieRodzic.info, na którym udostępnia informacje dotyczące polskich placówek położniczych. Niestety część z nich odmawia upublicznienia swoich danych. W tej sytuacji jedyną rzetelną informacją jest opinia kobiet - tłumaczy Omulecka.

Dodaje: - Zależy nam, aby opinii było jak najwięcej. Każde słowo ma znaczenie!

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum