×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Endometrioza - tu program prokreacyjny nie pomoże

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia13 października 2016 13:52Aktualizacja: 13 października 2016 13:53

Ministerialny „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w latach 2016–2020" oferuje pomoc niepłodnym parom. Nie przewiduje jednak - wcześniej - leczenia endometriozy u kobiet - wytykają ministerstwu ginekolodzy.

Endometrioza - tu program prokreacyjny nie pomoże
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W programie zabrakło - jak zauważa Rzeczpospolita - osobnych poradni leczenia endometriozy, jednej z głównych przyczyn niepłodności u kobiet w Polsce i na świecie.

Endometrioza latami upośledza układ rozrodczy, często nie dając żadnych objawów, dotyka co ósmą kobietę, co trzecia z nich zmaga się z niepłodnością. Mimo to w Polsce wciąż brakuje kompleksowego leczenia endometriozy, nieliczne poradnie funkcjonują w szpitalach dzięki dobrej woli dyrektorów, bo NFZ nie uwzględnia takiej jednostki w refundacji.

Specjaliści zauważają, że w przypadku endometriozy kluczowe jest jak najszybsze leczenie. Dlatego endometriozę powinno się leczyć jak najwcześniej, zanim dojdzie do powikłań,  jeszcze zanim kobieta będzie się starać zajść w ciążę.  Tymczasem ministerialny program dotyczy tylko par.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum