×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Endometrioza to życie z przewlekłym bólem - pomóc może fizjoterapia

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   • 11 kwietnia 2021 16:33

Pacjentkom z endometriozą towarzyszy ból, związany nie tylko z menstruacją. Ból odczuwany jest w miednicy, jamie brzucha, odcinku lędźwiowym kręgosłupa, kończynach dolnych.

Endometrioza to życie z przewlekłym bólem - pomóc może fizjoterapia
Bóle towarzyszą krwawieniu menstruacyjnemu, ale kiedy ogniska endometriozy są spore, dolegliwości mogą być odczuwalne również po okresie menstruacji. Fot. Fotolia
  • Ból to jedna z podstawowych przyczyn, z którą kobiety z endometriozą zgłaszają się do lekarza i fizjoterapeuty
  • Rozrost ognisk endometrialnych może wpływać na różne sfery życia kobiety np. ból podczas współżycia, ból przy oddawaniu moczu i stolca
  • Ból w endometriozie może też uniemożliwiać odpoczynek i sen, a dlatego warto skonsultować się z fizjoterapeutą

Głównymi objawami, z którymi kobiety szukają pomocy u lekarza i fizjoterapeuty są silne bóle menstruacyjne przy endometrozie.

- Bóle te towarzyszą krwawieniu menstruacyjnemu, ale kiedy ogniska endometriozy są spore, dolegliwości mogą być odczuwalne również po okresie menstruacji. Problemem, który zgłaszają te pacjentki jest również ból podczas stosunku. W zmniejszeniu tego bólu mogą pomóc różne techniki terapeutyczne, polecam pacjentkom konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym - wskazuje Paweł Kociubiński, fizjoterapeuta, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Szpitalu Miejskim w Zabrzu.

Dolegliwości jest więcej

Zwraca uwagę, że częstym problemem w endometriozie mogą być zaparcia, biegunki, krwawienia z odbytu.

- Jest to związane z tym, że stany zapalne, zrosty, które pojawiają się w okolicy miednicy, jelita grubego, odbytnicy - mogą powodować zaburzenia perystaltyki jelit, a przesuwanie strawionych resztek do końcowego odcinka przewodu pokarmowego staje się trudne. Na ten problem bardzo pomaga ruch oraz terapia wisceralna wykonana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Jest to manualna praca na narządach wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej i miednicy. Pomaga to usprawnić ich funkcjonowanie. W tym przypadku poprawia perystaltykę jelit - wyjaśnia.

Zwraca uwagę, że to z czym kobiety z endometriozą często zgłaszają się do fizjoterapeutów to silne bóle miednicy, kręgosłupa, bioder, a nawet kończyn dolnych. Objawy te mogą przypominać rwę kulszową.

- Jest też ból w podbrzuszu, który może się utrzymywać cały czas, związany jest z napięciem mięśni dna miednicy, z osłabieniem mięśni brzucha, ze zrostami i wszystkimi stanami zapalnymi, które powodują problemy w funkcjonowaniu takiej struktury - podaje.

Boli także podczas leżenia

- Jest przewlekły, powoduje napięcie mięśniowe, największe w odcinku lędźwiowym, mięśnie przykręgosłupowe są stale napięte - w związku z tym leżenie w każdej pozycji będzie powodowało ból. Warto nauczyć się pozycji przeciwbólowych, które pomagają zasnąć, zrelaksować, zmniejszyć dolegliwości, które daje endometrioza - radzi mgr Paweł Kociubiński.

Stany zapalne dna miednicy wpływają na problemy oddechowe związane w pracą przepony.

- Przepona jest bardzo mocnym mięśniem oddechowym, który zwiększa ciśnienie w klatce piersiowej, powoduje przepływ krwi w naczyniach głębokich. Osłabienie pracy przepony może wpływać na te elementy, ale też niekorzystnie rzutować na perystaltykę jelit oraz układ krążenia – to zaś objawia się bólami w nogach pochodzenia krążeniowego – wskazuje fizjoterapeuta.

Z nieprawidłową pracą przepony, osłabieniem mięśni brzucha, przeciążeniem odcinka piersiowego związane są również bóle w klatce piersiowej. Dlatego w endometriozie kluczowa jest aktywność ruchowa, ale - co podkreśla Paweł Kociubiński - dostosowana do stanu funkcjonalnego.

- Ona może być różna w różnych porach dnia czy miesiąca, ale warto ją dostosować. Najlepsza formą dla pacjentek z endometriozą będzie trening aerobowy o umiarkowanym wysiłku - najlepszym miernikiem jest to, że podczas aktywności nie tracimy tchu i możemy z kimś rozmawiać - podpowiada.

Warto być pod opieką fizjoterapeuty

Wskazuje, że wysiłek reguluje poziom estrogenów, które mają korzystny wpływ na tkankę endometrialną oraz powoduje produkcje endorfin - naturalnych środków przeciwbólowych.

Jak podkreśla, przy endometriozie można wybrać nordic walking, jogę, pilates, stretching, a nawet jogging (przy zmniejszonych dolegliwościach bólowych, przy większych bólach – będzie to zbyt obciążało organizm).

- Ważne jest to, żeby robić to regularnie, codziennie. Równie ważna jest odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Kluczowe jest znalezienie właściwej pozycji, która będzie najbardziej komfortowa i w miare możliwości bezbólowa - zazwyczaj są to pozycje ze zgiętymi nogami lub nogą, czasem leżenie z mocno podkulonymi nogami - radzi fizjoterapeuta ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Zaleca, by kobiety, które zmagają się z problemem endometriozy konsultowały się z fizjoterapeutą, który zbada i wyjaśni mechanizm powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu oraz powie, jak im zaradzić.

Wypowiedzi pochodzą z wykładu mgr. Pawła Kocubińskiego i mgr Kamili Lisowskiej pt. ‘’Zdrowy tryb życia a endometrioza, jak wspomóc pacjentkę podczas rehabilitacji’’ w ramach ‘’Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy. Terapia holistyczna - rozpoznanie empiryczne’’.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum