• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Endometrioza może zwiększać ryzyko udaru mózgu

Autorzy: PAP; oprac. KK • Źródło: PAP25 lipca 2022 06:30

Kobiety cierpiące na endometriozę mogą być w większym stopniu narażone na udar – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Stroke”.

Endometrioza może zwiększać ryzyko udaru mózgu
Endometrioza związana była ze wzrostem ryzyka udaru o 34 proc. - ustalili badacze. Fot. Shutterstock
  • Endometrioza może zwiększać ryzyko udaru - okazuje się, na podstawie nowych badań
  • Stwierdzili to amerykańscy naukowcy na podstawie danych z 28 lat obserwacji
  • Kobiety z endometriozą powinny jednak obserwować swój stan zdrowia i konsultować z lekarzem czynniki ryzyka - podkreślają naukowcy

34 proc. większe ryzyko udaru u kobiet z endometriozą

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony w Tucson analizowali dane dotyczące ponad 112 tys. kobiet w wieku od 25 do 42 lat (informacje gromadzone były od 1989 roku w ramach Nurses' Health Study II). W ciągu 28 lat obserwacji doszło do 893 udarów. Endometrioza zdiagnozowana podczas laparoskopii występowała u 5244 kobiet.

Po wzięciu pod uwagę szeregu czynników ryzyka, badacze ustalili, że endometrioza związana była ze wzrostem ryzyka udaru o 34 proc. w porównaniu z kobietami, u których nie zdiagnozowano tej choroby. Największy odsetek udarów u kobiet z endometriozą związany był z usunięciem macicy i/lub jajników (39 proc.), a także z hormonalną terapią zastępczą (16 proc.).

Endometrioza, tj. nieprawidłowy rozrost błony śluzowej macicy poza jej obrębem, dotyka blisko 10 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Endometrioza nie musi jednak na pewno zwiastować udaru

- Dotychczasowe badania wskazywały, że endometrioza związana jest z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Inne prace sugerowały podwyższone ryzyko udaru u kobiet po histerektomii, nawet jeśli nie występowała u nich endometrioza - zauważa autorka analizy dr Leslie V. Farland.

- Te wyniki nie mówią o tym, że kobiety z endometriozą czeka udar. Wskazują jedynie na związek z umiarkowanym ryzykiem udaru. Kobiety z endometriozą powinny jednak obserwować swój stan zdrowia i konsultować z lekarzem czynniki ryzyka i metody prewencyjne - podkreślają badacze.

Źródło: DOI: 10.1161/STROKEAHA.122.039250 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum