×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Endometrioza a seksualność kobiety: warto poszukać pomocy zamiast zagryzać zęby

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   • 08 kwietnia 2021 18:15   • Aktualizacja: 08 kwietnia 2021 18:20

- Kobiety z endometriozą mają gorszą jakość życia, gorzej funkcjonują fizycznie, psychicznie i społecznie. Jeżeli nie potrafimy się dobrze nimi zaopiekować, to zabieramy im kawałek życia - podkreśla ginekolog, prof. Violeta Skrzypulec-Plinta.

Endometrioza a seksualność kobiety: warto poszukać pomocy zamiast zagryzać zęby
Seksuolog, do którego kobieta pójdzie z partnerem,nauczy ich takich pozycji, żeby satysfakcjonujący stosunek seksualny mógł się odbyć. Fot. Fotolia
  • Endometrioza ma znaczny wpływ na seksualność kobiety i relacje partnerskie
  • W leczeniu endometriozy nie należy pomijać partnerów - podkreśla prof. Skrzypulec-Plinta
  • Seksuolog wskaże pozycje, dzięki którym będzie mógł się odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny

Podłożem endometriozy jest rozrost błony śluzowej macicy poza jamę macicy, np. w jamie otrzewnej. Endometriozie, która dotyczy ok. 14 proc. kobiet w wieku rozrodczym, towarzyszy ból: od bolesnych menstruacji, przewlekłych bólów miednicy, po dyspauremię, czyli bolesne kontakty seksualne, a te z kolei mogą prowadzić do awersji seksualnej.

Prof. Violeta Skrzypulec-Plinta, ginekolog-położnik i seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zwraca uwagę, że endometrioza ma znaczny wpływ na seksualność kobiety i relacje partnerskie.

- Publikacje naukowe wskazują, że w leczeniu endometriozy nie należy pomijać partnerów i pomoc psychospołeczna powinna obejmować czynnik męski. Wiedzą o tym seksuolodzy, psychoterapeuci, ale powinni o tym pamiętać również ginekolodzy. Terapia w tym przypadku powinna odbywać się z mężem, bo on może sobie kompletnie nie zdawać sprawy, co to jest ból w trakcie kontaktu seksualnego i jak sobie z tym radzić - mówi prof. Skrzypulec-Plinta.

Podkreśla, że seksuolog, do którego kobieta pójdzie z partnerem, nauczy ich takich pozycji, żeby mógł się odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny .

Kobieta z endometriozą powinna mieć ciągły dostęp do specjalistów

W publikacjach naukowych podkreśla się, że zdecydowana większość kobiet, które cierpią na endometriozę, zmaga się z którąś z form dysfunkcji seksualnych - od dyspauremii (bólu podczas stosunku seksualnego) po awersję seksualną.

- Zespół multidyscyplinarny: seksuolog, psycholog, ginekolog to są te osoby, które powinny przez całe życie towarzyszyć kobiecie z endometriozą. Jeżeli wiemy, że ból pogarsza jakość życia, wpływając na aktywność sportową, na prowadzenie domu, a nawet kolor ubrań, które kobieta nosi - i że to wszystko związane jest i zależne od nasilenia bólu - trzeba pamiętać, że życie seksualne również jest jednym z elementów tego życia i endometrioza także rzutuje i na nie - wskazuje szefowa Zakładu Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szacuje się, że endometrioza dotyka ok. 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym i aż 50 proc. kobiet cierpiących z powodu niepłodności.

- Niepłodność, która towarzyszy endometriozie, staje się głównym powodem frustracji, a im dłużej trwa ten stan, tym bardziej się pogłębia. Kobiety potrafią ‘’zagryźć zęby’’ i udawać, że nic ich nie boli w trakcie stosunku seksualnego, bo możliwość prokreacji jest najważniejsza, bo pragną zostać mamą. Tak silna jest ich motywacja. Natomiast u mężczyzn ten efekt może być zupełnie odwrotny - wyjaśnia prof. Skrzypulec-Plinta.

Podsumowując, specjalistka cytuje prof. Krzysztofa Szyłło, przewodniczącego Sekcji Endometriozy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.  

- Endometrioza wymaga planu na całe życie. Jeżeli została rozpoznana, to pacjentka musi wiedzieć, jak przez cały okres życia będzie prowadzona, a musimy to zrobić tak dobrze, żeby nie opuściła nas jako lekarza - tylko, żeby to swoje życie z endometriozą kontynuowała w naszym gabinecie.

Wypowiedzi prof. Violett Skrzypulec-Plinty pochodzą z wykładu ‘’Endometrioza a seksualność kobiety’’, który odbył się w ramach ‘’Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy. Terapia holistyczna - rozpoznanie empiryczne’’.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum