• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą wpływać na ciążę i rozwój płodu

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2019 18:15

Nowe badania sugerują, że ekstremalne zdarzenia pogodowe mogą pogłębić depresję u przyszłych matek. To może spowodować, że dzieci urodzą się bardziej niespokojne, mogą też mieć problemy psychiczne.

Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą wpływać na ciążę i rozwój płodu
Fot. Andreas/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Po uderzeniu sztormu Sandy w Nowy Jork w październiku 2012 r., w salach wykładowych Queens College schroniły się osoby szczególnie zagrożone przez huragan. Znalazły się tam również kobiety w ciąży. To było dla nich ogromne przeżycie. Tak narodził się pomysł badania.

Profesor psychologii Yoko Nomura, pracująca na tym uniwersytecie, stworzyła zespół aby sprawdzić, czy przeżycia ciężarnych, związane z tym super sztormem, miały wpływ również na ich dzieci. Wnioski z badania opublikowano w czasopiśmie „Infant Mental Health”. Relacjonuje je Rzeczpospolita

W badaniu wzięło udział 310 par matek i dzieci, rekrutowanych z klinik obsługujących pacjentów z okolic Nowego Jorku. Naukowcy oceniali objawy depresji u matek, a matki zgłaszały temperamenty niemowląt za pomocą kwestionariusza, sześć miesięcy po porodzie. Dzieci depresyjnych matek wykazywały więcej cierpienia i strachu, mniej się śmiały. Okazywały też mniejszą chęć do przytulania się.

Naukowcy wyjaśniają to zjawisko nadmiernym przekazywaniem kortyzolu przez łożysko do organizmu dziecka. Kortyzol to hormon stresu, odpowiadający za reakcję walki lub ucieczki.

Zespół Yoko Nomury zaleca monitorowanie matek narażonych na ekstremalny stres w czasie zjawisk pogodowych. Rosnąca liczba klęsk żywiołowych może narazić przyszłe matki i ich niemowlęta nawet na ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum