Ekspert: ciężarna nie przekazuje koronawirusa dziecku

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2020 14:06

Nie ma międzynarodowych badań, które wskazywałyby, że zakażona ciężarna przekazuje wirusa dziecku. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników również nie odnotowało transmisji wertykalnej, czyli przejścia wirusa z organizmu matki do organizmu dziecka - mówi prof. Piotr Sieroszewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Nie ma dowodów, aby koronawirus w czasie ciąży przenosił się z matki na dziecko Fot. Shutterstock

Profesor wskazuje, że ciężarne to młode kobiety, których układ immunologiczny jest sprawny. W Polsce zakażonych ciężarnych mamy niewiele - informuje Dziennik Łódzki.

Specjalista podkreśla, że badane są wszystkie noworodki urodzone przez zakażone kobiety. Na świecie  udokumentowane było urodzenie blisko 300 takich dzieci. Nie ma wobec tego dowodów, aby koronawirus w czasie ciąży przenosił się z matki na dziecko.

Profesor zwraca jednak uwagę, że zgodnie z polskimi rekomendacjami noworodka należy izolować, jeżeli jego matka jest zakażona. Natomiast można i powinno się go karmić pokarmem matki. Okazuje się bowiem, że mleko matki jest wolne od koronawirusa.

Więcej: dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum