• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Eksperci: zwlekanie z poczęciem potomstwa głównym powodem niepłodności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2013 14:51

Zbyt długie zwlekanie z poczęciem potomstwa jest głównym powodem coraz większych trudności Polaków z płodnością - przekonywali eksperci podczas konferencji prasowej, która w środę (25 września) odbyła się w Warszawie.

Eksperci: zwlekanie z poczęciem potomstwa głównym powodem niepłodności
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Specjaliści podkreślali, że w naszym kraju z powodu niepłodności leczy się ponad 600 tys. par. Drugie tyle par nie podejmuje żadnych starań, żeby doczekać się potomstwa.

Prof. Rafał Kurzawa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwrócił uwagę, że kilkadziesiąt lat temu Polki rodziły pierwsze dziecko mając przeciętnie 25 lat, teraz - 29 lat. - Jest to niepokojące, gdyż w późniejszym wieku kobiety mają zwykle większe trudności z zajściem w ciążę, szczególnie gdy są po 30. roku życia - powiedział specjalista.

Druga przyczyna trudności z doczekaniem się potomstwa to nadmierne stresy związane z pracą i codziennymi problemami. Dopiero na trzecim miejscu - wśród głównych przyczyn niepłodności - eksperci wymienili styl życia, w tym przede wszystkim palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, oraz otyłość. 
- Sama otyłość u kobiety o 50 proc. zmniejsza szanse na zajście w ciążę. Jeśli zatem zwleka ona z decyzją o posiadaniu dzieci, jej szanse na doczekanie się potomstwa spadają dramatycznie - podkreślił prof. Kurzawa.

Od kilkudziesięciu lat niepokojąco spada płodność mężczyzn. Przed II wojną światową przeciętny Europejczyk miał prawie dziesięciokrotnie więcej plemników w jednym mililitrze nasienia niż współcześni mężczyźni. - Z tego powodu trzeba było po raz kolejny zmienić normy. Do niedawna za prawidłową liczbę plemników uznawano 20 mln, teraz wystarczy mieć 14 mln (w jednym mililitrze nasienia) - dodał specjalista.

Prof. Prof. Sławomir Wołczyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powiedział, że przyczyną kłopotów z płodnością u kobiet są niektóre schorzenia, takie jak endometrioza (przemieszczenie śluzówki macicy w inne miejsca ciała), zaburzenia hormonalne i stany zapalne.

Płodność może zmniejszyć również leczenie wielu schorzeń, na przykład chorób nowotworowych. "U kobiet szansę na zajście w ciążę zmniejszają nawet operacje w obrębie jamy brzusznej" - dodał prof. Kurzawa.

Psycholog Izabela Grzyb z Centrum Medycznego Macierzyństwo w Krakowie powiedziała, że jest wiele przypadków tzw. niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyny nie są znane. Przypada na nią 30 proc. wszystkich kłopotów z zajściem w ciążę. Często powodem tego są problemy psychologiczne, niektórym osobom może zatem pomóc psychoterapia lub zmiana stylu życia.

Nie należy tylko zwlekać z podjęciem leczenia, gdy para nie może doczekać się ciąży - podkreślali specjaliści. Jeśli nie udaje się tego osiągnąć przez rok regularnego współżycia, należy pomyśleć o konsultacji u specjalisty. Dotyczy to szczególnie kobiet, które są już po 30. roku życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum