Eksperci zalecają ciężarnym przyjmowanie witaminy D

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2014 15:32

Dotychczas powszechna suplementacja witaminy D zalecana była niemowlętom. Obecnie specjaliści przekonują, że przyjmować powinny ją także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Naukowcy alarmują, że niedobór witaminy D na świecie ma charakter pandemii. Witamina ta odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie kości i działanie układu odpornościowego oraz zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym nowotworów. Dostarczenie jej odpowiedniej dawki jest szczególnie istotne w ciąży, zarówno dla płodu, jak i matki. W tym okresie kształtują się szlaki metaboliczne, które mają olbrzymi wpływ na późniejszą jakość życia człowieka. Jeśli chodzi o kobietę, witamina D wykazuje działanie przeciwzapalne i zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Najbardziej efektywną formą pozyskiwania witaminy D jest przebywanie na słońcu. Niestety, w naszej szerokości geograficznej odpowiednia
synteza skórna jest możliwa wyłącznie od kwietnia do września pod warunkiem ekspozycji co najmniej 18 proc. powierzchni ciała bez użycia kremów z filtrem. Dostarczenie odpowiedniej dawki z dietą jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu specjaliści zalecają suplementację witaminy D u wszystkich kobiet w ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum