• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Eksperci o potrzebie edukacji ciężarnych: każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu

Autor: KL, Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2013 11:29

Ponad 7 proc. ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest narażona na wdychanie dymu tytoniowego w domu, a co dziesiąta pije alkohol. Rocznie w kraju przychodzi na świat około 900 dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome).

Eksperci o potrzebie edukacji ciężarnych: każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu

Przyszłe matki sięgają także po leki uspokajające i nasenne, chociaż - jak przekonywał nas prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie - problem ten jest i tak zdecydowanie mniejszy niż np. USA.

W opinii prof. Chazana dużo większym problemem w kraju pozostaje palenie papierosów i picie alkoholu przez ciężarne. - Palenie w czasie ciąży powoduje wzrost ryzyka poronienia, niskiej wagi urodzeniowej, niektórych wad wrodzonych i innych powikłań ciąży. Dzieci, których matki paliły w ciąży, są bardziej zagrożone astmą - zaznacza profesor.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego zaznaczył w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że o ile większość kobiet ma świadomość negatywnego wpływu palenia tytoniu na rozwój płodu, to wiedza dotycząca szkodliwości picia alkoholu jest zdecydowanie niższa.

- Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. Niektóre są zdania, że picie w ogóle nie jest ryzykowne - mówi Jan Bondar i dodaje, że dzieje się tak m.in. dlatego, że ponad połowa ciężarnych nie uzyskała od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży.

Zdaniem specjalistów konieczna jest edukacja społeczeństwa.  Program profilaktyczny w zakresie przeciwdziałania uzależnianiu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych, współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, rozpoczął m.in GIS. Do akcji włączyła się także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum