• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Dzień Boskich Matek: kobieta chora na raka może urodzić zdrowe dziecko

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 06 października 2015 09:57

Po raz pierwszy w Polsce 6 października obchodzony jest Dzień Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka, które na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podejmują leczenie i chcą urodzić zdrowe dziecko.

Dzień Boskich Matek: kobieta chora na raka może urodzić zdrowe dziecko
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Fundacja Rak’n’Roll, według szacunków kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie. Trzy czwarte z nich otrzymuje propozycję, czasem wielokrotnie, przerwania ciąży jako warunku rozpoczęcia leczenia onkologicznego.

Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko.

Liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa.

W połowie września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka ''Boskie Matki''. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji - Magdy Prokopowicz.

To ona wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, głośno mówiła o tym, że ''z rakiem można żyć, a nawet dawać życie". Jej syn urodził się zdrowy.

Celem działań Fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują.

Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: ''życie moje czy dziecka?'', bo najczęściej nie ma takiej konieczności. W zamian, żeby mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami - podkreśla Fundacja.

Więcej: www.raknroll.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum