PAP/Rynek Zdrowia | 03-10-2019 13:20

Dyrekcja szpitala w Zakopanem: od poniedziałku porodówka wznawia działalność

Od poniedziałku 7 października oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny zakopiańskiego szpitala wznowi działalność - zapewniła w czwartek (3 października) dyrekcja lecznicy. Udało się znaleźć lekarzy ginekologów.

Nie ma jeszcze formalnie podpisanych umów z nowymi lekarzami, ale są deklaracje o pełnieniu dyżurów od poniedziałku 7 października. Fot. Archiwum

- Rozmawiam z lekarzami, którzy chcą podjąć pracę w naszym szpitalu. Od poniedziałku zawieszone oddziały będą pracowały normalnie. Mamy na razie zapewnione obsady 24-godzinne na trzy doby. Prowadzimy intensywne rozmowy z kolejnymi lekarzami. Myślę że od poniedziałku uda nam się całkowicie wznowić pracę oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego zgodnie z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała  wicedyrektor szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem dr Małgorzata Czaplińska.

Dodała ona, że nie ma jeszcze formalnie podpisanych umów z nowymi lekarzami, ale są deklaracje o pełnieniu dyżurów od poniedziałku. Zgodnie z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia szpital musi zapewnić opiekę dwóch lekarzy specjalistów na oddziale i dyżur stacjonarny jednego lekarza. Dyrekcja szpitala rozmawia z lekarzami z woj. śląskiego i z trzema ginekologami z powiatu tatrzańskiego, a także z dwoma lekarzami z Nowego Sącza.

Problem na oddziale ginekologiczno-położniczym pojawił się już w ubiegłym roku, kiedy zmarł jeden z ginekologów zakopiańskiego szpitala. Później nastąpiły trudności z obsadą dyżurów z uwagi na chorobę innego lekarza. Dyrekcja szpitala w Nowym Targu, do którego odeszli lekarze dotychczas pracujący w Zakopanem, nie informowała władz zakopiańskiej lecznicy o trwających rozmowach w sprawie zamiarów zmiany pracy przez ginekologów.

Obecnie jeżeli rodząca kobieta zgłosi się do zakopiańskiego szpitala, będzie skierowana na oddział ratunkowy, gdzie mają dyżurować położne i pod jej opieką ciężarna ma być przetransportowana karetką do szpitala w Nowym Targu. Z taką procedurą nie zgadza się jednak szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zakopiańskiego szpitala, gdyż, jak powiedziała, położne nie mają takich uprawnień.

- Obecnie położne są na oddziale ginekologiczno-położniczym i nie wiemy nic o przeniesieniu na oddział ratunkowy. Dementujemy tę informację przekazaną przez dyrekcję. Położne nie mają uprawnień do uczestniczenia w transporcie karetką. Bardzo cieszymy się natomiast z wiadomości o zatrudnieniu lekarzy i mamy nadzieję, że dojdzie do przywrócenia funkcjonowania zawieszonych oddziałów - powiedziała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Dorota Trojańska.