• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Dwie nagrody dla placówek CMKP. Wśród nich laureat w kategorii "Innowacje w szpitalu"

Autor: oprac. JKB • Źródło: CMKP, Rynek Zdrowia03 października 2022 15:00

Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP została nagrodzona w konkursie "Bezpieczny szpital przyszłości – Inspiracji 2021". Oprócz tego kapituła konkursu doceniła także projekt realizowany w Szpitalu Bielańskim.

Dwie nagrody dla placówek CMKP. Wśród nich laureat w kategorii "Innowacje w szpitalu"
Klinika wyróżniona w kategorii "Innowacje w szpitalu". Fot. AdobeStock
  • Klinika Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego została laureatem konkursu "Bezpieczny szpital przyszłości – Inspiracje 2021"
  • Kapituła konkursu w kategorii "Innowacje w szpitalu" doceniła projekt "Wdrożenie metod terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych"
  • Konkurs "Zdrowa Przyszłość – Inspiracje" doczekał się piątej edycji i nagrodzono osoby, organizacje pozarządowe, szpitale oraz firmy, które szczególnie zasłużyły się w rozwijaniu nowych idei

Ważne wyróżnienia dla szpitali

Jak informuje CMKP, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP została laureatem konkursu "Bezpieczny szpital przyszłości – Inspiracje 2021". Natomiast kapituła konkursu w kategorii "Innowacje w szpitalu" doceniła projekt: Wdrożenie metod terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych.

W finale konkursu znalazł się także projekt "Neuromodulacja u chorych dotkniętych nadaktywnością pęcherza moczowego", realizowany w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym CMKP im. prof. Orłowskiego.

Podczas uroczystej gali w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie nagrodę odebrali dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, szef Zespołu Diagnostyki Prenatalnej i Terapii Wewnątrzmacicznej i kierownik nagrodzonego projektu oraz Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego.

- Ten projekt to najlepszy dowód na to, że rozwijamy perinatologię w naszym szpitalu w Oddziale Klinicznym Położniczo-Ginekologicznym im. prof. Romualda Dębskiego. Nasz zespół już przeprowadza unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży, takie jak: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP) czy transfuzje dopłodowe – powiedziała dyrektor szpitala cytowana w komunikacie CMKP.

Z kolei kierownik projektu dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha wyjaśnił, że nowe metody leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych to element wdrożenia szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim.

Z informacji podanych przez kierownika projektu wynika także, że wykonano już ponad 20 wewnątrzmacicznych zbiegów laserowej ablacji połączeń naczyniowych. Co ważne, w Polsce ciąże jednokosmówkowe stanowią 30 proc. ciąż bliźniaczych, a u ok. 15-20 proc. z nich występują powikłania charakterystyczne dla ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum