• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Duże zainteresowanie całodobowym gabinetem ginekologicznym w Poznaniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2018 21:00

30 osób zostało przyjętych we wtorek (2 października) w uruchomionym w Poznaniu całodobowym gabinecie ginekologicznym - Punkcie Profilaktyki Intymnej. Według rzeczniczki prezydenta miasta, świadczy to o potrzebie istnienia takiego miejsca.

Duże zainteresowanie całodobowym gabinetem ginekologicznym w Poznaniu
Fot. Archiwum

Całodobowy, dostępny dla wszystkich poznanianek gabinet ginekologiczny rozpoczął działalność w poniedziałek. Wtorek był pierwszym dniem, w którym przyjmowani byli pacjenci. Rzeczniczka prezydenta Poznania Hanna Surma powiedziała PAP, że miasto monitoruje zainteresowanie ofertą placówki. Uruchomienie punktu wiosną zapowiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Przedsięwzięcie prowadzone jest pilotażowo, do końca roku miasto wyda na ten cel pół miliona zł.

- Na jutro jest zapisanych 40 osób, obecnie trwa rejestracja na czwartek. Na każdą pacjentkę czy pacjenta przewidziane jest 30 minut. Jak na rozruch to popularność jest duża, świadczy o potrzebie istnienia takiego miejsca - podała Surma.

Punkt Profilaktyki Intymnej działa w ścisłym centrum, przy ul. Święty Marcin. Na miejscu ma dyżurować siedmiu lekarzy. Przedsięwzięcie realizuje Fundacja Fanari.

Prezes fundacji Magdalena Lewicka-Fanarakis uważa, że duże zainteresowanie ofertą placówki można tłumaczyć "lepszą niż gdzie indziej dostępnością" i tym, że wizyty są nieodpłatne.

- Gabinet jest otwarty przez całą dobę, możemy wiec przyjąć dużo zainteresowanych. Na konsultację mogą przyjść również panowie. Już dziś, gdy jakaś osoba pojawi się w środku nocy, w uzasadnionej sytuacji zostanie przyjęta - powiedziała Lewicka-Fanarakis.

Hanna Surma podała w ub. tygodniu, że placówka została powołana po to, by "zapewnić mieszkańcom Poznania łatwy i szybki dostęp do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia".

- Bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci - zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę - poinformowała. Jak dodała, utworzenie placówki "poprzedzone było analizą dostępności do usług ginekologicznych oraz zdrowotnych z zakresu profilaktyki intymnej".

Z usług dostępnych bezpłatnie w gabinecie mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 rok życia, oraz niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające w Poznaniu.

O planach uruchomienia całodobowego dyżuru ginekologicznego Jacek Jaśkowiak poinformował w marcu m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych. "Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy" - napisał Jaśkowiak.

Zapowiedzi władz Poznania były krytykowane m.in. przez metropolitę poznańskiego, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

- W Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka - mówił w maju abp Gądecki.

Rafał Pogrzebny

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum