Doula zaprasza kobiety do kręgu poporodowego: podczas porodu rodzą się nie tylko dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2018 19:35

Poród to z jednej strony ekstremalnie intymne doświadczenie każdej kobiety, z drugiej - przeżycie wspólnotowe. Na świat przychodzą dzieci, ale w nas rodzą się matki. Kobiety mają chęć opowiadania o tym innym kobietom - mówi doula Justyna Chmiel.

Poród dokładnie zapisuje się w pamięci kobiet. Nawet po wielu latach pamiętają wszystko, co poszło nie tak - mówi doula Justyna Chmiel. Fot. Fotolia

Doula zwraca uwagę, że poród dokładnie zapisuje się w pamięci kobiet. Nawet po wielu latach pamiętają wszystko, co poszło nie tak.

- Każde raniące zdanie. Choćby położną, która rzuca, gdy ty już nie masz sił: ''Oj, tyle pani fika, a tak słabo idzie...''. Często narzekają, że nie czuły wsparcia ze strony personelu. Wiem, że położne robią, co mogą. To bardzo niedoceniany zawód. Ale kadry w szpitalach wątłe, czasu dla pacjentek bywa mało - podkreśla Justyna Chmiel.

Czytaj też: Kim jest doula? Na pewno nie konkurencją dla położnej

Dodaje, że pierworódka, po szkole rodzenia, przychodzi na porodówkę ze strachem, ale też z nadzieją.

- Ona czeka na dziecko, ma poczucie, że cały świat na nie czeka, a już tym bardziej personel szpitala, który wybrała - mówi Chmiel i dodaje, że tymczasem na miejcu... - Zasypują ją papierami do podpisania, potem każą się położyć. I przychodzi ból. Czasem kobiety rodząc, nie poznają samych siebie. Reagują w sposób, którego nie zdołały przewidzieć. Te z natury łagodne i wyciszone nagle klną jak szewc. Inne wyobrażają sobie, że podczas porodu będą się dużo ruszać, nawet tańczyć, może też śpiewać. A okazuje się, że wszystko je drażni. Że potrzebują ciemności i ciszy.

Więcej: www.bydgoszcz.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum