×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Dąbrowa Tarnowska: i tu mają szkołę rodzenia

Autor: PWX/Rynek Zdrowia08 lutego 2016 19:58Aktualizacja: 08 lutego 2016 20:06

Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska uruchamia szkołę rodzenia. Chociaż na zajęciach nie zabraknie wykładów teoretycznych nacisk zostanie położony na dyskusje i ćwiczenia praktyczne.

Dąbrowa Tarnowska: i tu mają szkołę rodzenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To już ostatni dzwonek na zapisy na pierwszym kursie Szkoły Rodzenia w Dąbrowie Tarnowskiej. Zajęcia, prowadzone raz w tygodniu w grupach do 10 osób, zostaną zainaugurowane 15 lutego o godz.16.00.

Chociaż nie zabraknie na nich wykładów teoretycznych nacisk zostanie położony na dyskusje i ćwiczenia praktyczne. Omówiony też zostanie okres połogu i rola bliskiej osoby przy samym porodzie -  informuje Marek Kołdras, rzecznik Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.

Kurs będzie się składał z sześciu dwugodzinnych spotkań. Organizatorzy zajęć zamierzają wykorzystać kilkuletnie doświadczenie prowadzących zajęcia instruktorów Centrum Zdrowia Tuchów. Centrum od sierpnia 2015 r. przejęło prowadzenie oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału noworodków w dąbrowskim szpitalu powiatowym.

- Jak wskazuje praktyka rodzice bardzo cenią sobie ćwiczenia dotyczące pielęgnacji noworodka. Mamom często towarzyszą ojcowie, którzy dowiadują się, jak kąpać i przewijać maluchy - mówi Marta Knapik-Kloch dyplomowana instruktorka szkoły rodzenia.

Kobiety przygotowujące się do macierzyństwa po raz pierwszy na ogół nie wiedzą dokładnie, jak będzie wyglądał sam poród. Dlatego w programie szkoły rodzenia jest też odwiedzanie porodówki i zapoznanie się z personelem placówki. Pacjentki dowiedzą się także, że mogą skorzystać z nieodpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego, ale też wybrać elektrostymulację TENS, czyli nieinwazyjną terapię przeciwbólową polegającą na rozluźnieniu mięśni.

- Podczas zajęć zachęcamy też do poznania swojego ciała i jego potrzeb, wtedy pacjentki mogą sobie same pomóc zmniejszając ból - dodaje Marta Knapik-Kloch.

Sala, w której prowadzone będą zajęcia szkoły rodzenia wyposażona jest w specjalne worki, piłki i materace. Pozwolą one przećwiczyć różne pozycje, wykorzystywane podczas porodu. Do dyspozycji przyszłych mam będą też lalki, ubranka i przewijaki, przy pomocy których można się przygotować do obchodzenia się ze swoją pociechą.

Jak podaje Marek Kołdras, na zajęcia może się zapisać każda przyszła mama. Wystarczy zatelefonować pod numer 604 870 307. Uczestnictwo jest zupełnie bezpłatne. Warto podkreślić, że udział w zajęciach szkoły rodzenia nie zobowiązuje do porodu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum