• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Czy pacjentki wciąż ponoszą koszty znieczulenia przy porodzie?

Autor: Gazeta Wyborcza, MS/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 10:41

W trakcie porodu pacjentka warszawskiego szpitala położniczego dostała do podpisania dwa dokumenty: zgodę na znieczulenie i zaświadczenie o darowiźnie na rzecz szpitala położniczego w wysokości 600 zł.

Czy pacjentki wciąż ponoszą koszty znieczulenia przy porodzie?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta Wyborcza przytacza historię kobiety, która w trakcie porodu w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie poprosiła o znieczulenie zewnątrzoponowe. Otrzymała ona do podpisania dwa dokumenty: jeden - zgodę na znieczulenie, drugi - zaświadczający o darowiźnie w wys. 600 zł na rzecz szpitala.

Na łamach gazety lecznica wyjaśnia, że NFZ niezależnie od przebiegu porodu płaci szpitalowi za świadczenie 1716 zł. Znieczuleniem zewnątrzoponowym zainteresowanych jest aż 80 proc. Szpital nie byłby w stanie udźwignąć tych kosztów, stąd darowizny na rzecz szpitalnej fundacji. Zaznacza przy tym, że taką darowiznę proponuje na zasadzie dobrowolności.

Fundusz podkreśla, że znieczulenie przy porodzie jest finansowane ze środków publicznych.

Więcej: www.gazeta.pl

 Główne przyczyny braku tzw. znieczulenia na życzenie przy porodzie to niska wycena procedury porodu przez NFZ i dramatyczny brak anestezjologów. Tymczasem kobieta, która ma urodzić oczekuje od szpitala, że będzie miło, bezpiecznie, bezboleśnie i za darmo. - Na rozwiązanie bez bólu i cierpienia liczy aż 80 proc. przyszłych matek - mówią portalowi rynekzdrowia.pl ginekolodzy.

Prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa podkreśla, że z medycznego punktu widzenia, nie ma pojęcia "znieczulenie na życzenie". Decyzja o tym, czy należy podać znieczulenie rodzącej, czy nie, zawsze należy do położnika. Dlatego każde podane znieczulenie rodzącej jest dla niej bezpłatne.

- Decyzja o podaniu znieczulenia opiera się na kwalifikacji lekarskiej. Lekarz podejmując ją bierze także pod uwagę osobniczy próg bólowy. U każdej kobiety może być on inny. Dlatego trudno wszystkie panie traktować tak samo - tłumaczy prof. Radowicki.

Potwierdza to również Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Tłumaczy, że rozporządzenie w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej, opisuje standard postępowania medycznego.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Katarzyna Sabiłło, prezes Fundacji Lege Pharmaciae, uważa, że "znieczulenie na życzenie" to nie wymóg, ale konstytucyjnie zagwarantowane prawo każdej rodzącej do wszelkich dostępnych metod uśmierzania bólu. - Niska wycena porodu oraz braki kadrowe to na pewno jedne z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy, jednak nie bez znaczenia pozostaje również kwestia braku woli przyjęcia przez MZ i NFZ racjonalnej wykładni istniejących przepisów - zwraca uwagę Katarzyna Sabiłło.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum