• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Czy nowe przepisy poprawią jakość opieki okołoporodowej?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 16 października 2015 11:28

W życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia ws. standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej, połogu oraz opieki nad noworodkiem z 16 września br.

Czy nowe przepisy poprawią jakość opieki okołoporodowej?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z nowelizacją, wyboru położnej oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w trakcie ciąży ma przypilnować lekarz prowadzący przyszłą matkę. Regulacja przewiduje, że powinien on potwierdzić w dokumentacji medycznej ciężarnej fakt objęcia jej opieką przez położną poprzez dokonanie autoryzowanego wpisu - informuje gazetaprawna.pl

Ponadto lekarz prowadzący do planu opieki przedporodowej i planu porodu i karty przebiegu ciąży ma wpisać dane nie tylko wybranej położnej, ale i placówki POZ (w tym: numer telefonu kontaktowego i faksu lub adres poczty elektronicznej). W ten sposób resort zdrowia chce zapewnić noworodkom ciągłość leczenia po porodzie. Dotychczasowe przepisy nie gwarantowały bowiem monitoringu losów dziecka.

Z przepisów, które wchodzą właśnie w życie, wynika, że szpital, w którym urodził się maluch, będzie musiał powiadomić o jego narodzinach nie tylko wybraną przez kobietę położną, lecz także placówkę POZ. Zgłoszenia dokona przed jego wypisem do domu. Potwierdzenie tego faktu trzeba będzie dołączyć do szpitalnej dokumentacji noworodka.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum