• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Częstochowa: wybrano szpitale, które będą realizować program "Poród bez bólu"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 10:45

Miasto rozstrzygnęło drugą turę konkursu ofert na realizację programu "Poród bez bólu". Okazuje się, że znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu będzie podawane częstochowiankom także w SP ZOZ Miejskim Szpitalu Zespolonym.

Częstochowa: wybrano szpitale, które będą realizować program "Poród bez bólu"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program ma trwać do 2015 r.; przez najbliższe trzy miesiące, czyli do końca grudnia, na oddziale położniczym szpitala miejskiego mogą skorzystać z programu 183 panie; miasto zapłaci za to 110 tys. zł. W tym samym czasie zwycięzca pierwszej tury konkursu - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie - ma pieniądze do znieczulenia 150 rodzących częstochowianek.

Na obu tych porodówkach aplikuje się także kobietom tzw. gaz rozweselający - na ich życzenie i bez względu na miejsce zamieszkania (za znieczulenia zewnątrzoponowe płaci miasto, dlatego program obejmuje wyłącznie częstochowianki). Szpital wojewódzki ma to udogodnienie od niedawna, miejski - od prawie roku.

Oba sposoby eliminowania bólu mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Jak przyznają położne, czasami przy znieczuleniu zewnątrzoponowym kobieta do tego stopnia się uspokaja, że przestaje współpracować. Nic ją nie boli, więc nie prze i tym sposobem poród się przedłuża. Podobnie jest z gazem rezweselającym, jednym rodzącym przynosi ulgę, innym wcale. Problem w tym, że trzeba go umiejętnie wdychać.

Więcej: czestochowa.gazeta.pl

     

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum