Częstochowa: program in vitro - urodziło się 7 dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2014 15:00

Siedmioro dzieci, w tym bliźnięta, urodziło się w wyniku realizowanego od 2012 roku w Częstochowie miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro - poinformował rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.

Częstochowa, jako pierwsza w kraju wprowadziła takie rozwiązanie dla par. Miejski program in vitro ruszył pod koniec 2012 roku. - W wyniku realizacji programu in vitro urodziło się dotąd siedmioro dzieci, w tym bliźnięta. Wśród nich jest pięć dziewczynek i dwóch chłopców - powiedział rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

W 2012 roku, do udziału w programie zakwalifikowano 12 par, w 2013 roku - 15. Nabór do tegorocznego programu rozpocznie się za kilka tygodni. Obecnie trwa konkurs dla klinik - wyłonione w nim placówki medyczne będą realizowały miejski program w tym roku.

Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy" został podpisany na lata 2012-2014. Jest on skierowany do małżeństw - mieszkańców Częstochowy - które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Każda zakwalifikowana do programu para, otrzymuje jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł.

W tym roku na realizację programu znalazło się w budżecie miasta 80 tys. zł. W ubiegłym roku było to 150 tys. zł. Zmniejszenie puli środków ma związek m.in. z nieco słabnącym zainteresowaniem programem, co może być związane z ogłoszeniem w ubiegłym roku rządowego programu leczenia niepłodności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum