• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Częstochowa poszukuje wykonawcy miejskiego programu in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2019 16:55

Konkurs ofert na realizację w tym roku miejskiego programu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro ogłosił częstochowski samorząd. Od zainicjowania programu w 2012 r. przy jego wsparciu urodziło się 35 dzieci.

Częstochowa poszukuje wykonawcy miejskiego programu in vitro
W 2018 r. roku w ramach "Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy" urodziło się 12 dzieci - pięcioro dziewczynek i siedmioro chłopców. Fot. archiwum

Miasto wprowadziło program dofinansowania leczenia in vitro jako pierwsze w kraju, a zabiegi zamierza finansować już siódmy rok. Jak zaznaczyły w środowej (9 stycznia) informacji władze Częstochowy, termin składania ofert przez chętnych do realizowania programu w 2019 r. przypadnie 23 stycznia. Samorząd w tym roku przeznaczył na ten cel 150 tys. zł.

W poprzednich latach odbyły się już dwie edycje programu. W ubiegłym roku rozpoczęła się trzecia - na lata 2018-2020. W sierpniu zeszłego roku miasto informowało o przyjściu na świat 35. częstochowianina urodzonego przy wsparciu programu.

W 2018 r. roku w ramach "Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy" urodziło się 12 dzieci - pięcioro dziewczynek i siedmioro chłopców. W latach 2012-2017 na świat przyszło 23 dzieci.

W ubiegłorocznym naborze zgłoszenie do programu złożyły 52 pary. Początkowo zakwalifikowano 30 par, bo w budżecie na 2018 r. zapewniono na program 150 tys. zł. Dla par z listy rezerwowej zapewniono - decyzją prezydenta Częstochowy - dodatkowe 100 tys. zł. Potem jeszcze przeprowadzono nabór uzupełniający.

W sumie ubiegłoroczny budżet programu wyniósł 250 tys. zł. Także w 2017 r. pierwotnie planowany budżet programu zwiększono ze względu na duże zainteresowanie.

Ubiegły rok był pierwszym z częstochowskiego programu in vitro na lata 2018-2020. Realizatorami procedur były podmioty z Katowic, Mysłowic i Białegostoku.

O dofinansowanie zabiegu mogą w Częstochowie starać się małżeństwa i pary partnerskie z tego miasta, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. kobieta musi mieć od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

W woj. śląskim miejski program in vitro realizuje od marca 2017 r. także samorząd Sosnowca. Przez cztery lata ma z niego skorzystać około 160 par. Miasto przeznacza na dofinansowanie procedur in vitro po 200 tys. zł rocznie.

W listopadzie 2017 r. Rada Miasta Katowice nie przyjęła miejskiego programu in vitro, zgłoszonego w obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej.

PAP - Mateusz Babak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum