Częstochowa: pierwsze dzieci z ciąż in vitro przyjdą na świat w tym kwartale

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2017 16:49

W 2016 roku 32 pary z skorzystały w Częstochowie z dofinansowania do zabiegów in vitro. Częstochowa, obok Poznania oraz Łodzi, to jedno z nielicznych miast w Polsce, które dofinansowują zabiegi in vitro z kasy miasta.

Częstochowa: pierwsze dzieci z ciąż in vitro przyjdą na świat w tym kwartale
pierwsze dzieci z ciąż in vitro przyjdą na świat w tym kwartale. Fot. Shutterstock.jpg

W 2016 roku miasto zdecydowało się na zwiększenie puli dofinansowań z 75 tys. zł do 160 tys. zł, w efekcie czego z leczenia mogło skorzystać 15 par, plus 17 par, które znalazły się wcześniej na liście rezerwowych.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest udokumentowane leczenie niższego rzędu zakończone niepowodzeniem lub bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego. Ze wsparcia mogą korzystać kobiety do 40 roku życia, a w niektórych uzasadnionych przypadkach do 42 r. ż. Wsparcie finansowe obejmuje zarówno pary małżeńskie, jak również pary będące ze sobą w związku partnerskim.

Zabiegi realizowane były w 5 klinikach. W częstochowskiej klinice Gyncentrum, gdzie w ramach miejskiego programu wykonano ich najwięcej, zabiegom poddało się 12 par. Zastosowana terapia u 6 zaowocowała ciążą.

- Ciąże są obecnie na różnym etapie rozwoju - od pierwszego trymestru po ostatni trymestr. W tym roku skuteczność podjętego leczenia wyniosła aż 60% na transfer. To bardzo wysoki wskaźnik, biorąc pod uwagę, że według norm światowych skuteczność wynosi od 25% do 45%. Zabiegi w sumie przeprowadziliśmy u 9 par, u 3 pojawiły się medyczne przeciwwskazania, co oznacza, że niestety nie mogliśmy wykonać zabiegu - mówi dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej w Częstochowie.

Dodaje, że in vitro najczęściej jest ostateczną deską ratunku dla par starających się o dziecko. - Pary, które zgłosiły się na leczenie mają za sobą często wieloletnią batalię o dziecko, a także wieloletnie leczenie m.in. farmakologiczne, chirurgiczne czy psychologiczne - podkreśla.

Według zapowiedzi kliniki pierwsze dzieci powinny przyjść na świat w I kwartale 2017 roku. Poród ostatniego dziecka z tej grupy planowany jest natomiast na kwiecień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum