Częstochowa: miasto sfinansuje leczenie niepłodności metodą naprotechnologii

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2014 10:42

W Częstochowie powstał program leczenia niepłodności metodą naprotechnologii pod opieką naukową prof. Bogdana Chazana. Sfinansuje go urząd miasta.

Dopłata ma wynieść tyle samo co w przypadku in vitro - nie więcej niż 3 tys. zł. W tym roku miasto ma na ten cel 74 tys. zł w budżecie. Wystarczy dla 23 par z Częstochowy. W kolejnych latach radni uchwalając budżet zdecydują, ile w danym roku przeznaczą pieniędzy na naprotechnologię.

Naprotechnologia polega przede wszystkim na monitorowaniu kobiecego cyklu na podstawie obserwacji śluzu z pochwy. W razie nieprawidłowości może być potrzebne leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, w większości refundowane przez NFZ.

Częstochowski program ma trwać od października tego roku do końca grudnia 2017. Będą z niego mogły skorzystać częstochowskie małżeństwa z co najmniej dwuletnim stażem małżeńskim. Warunkiem zakwalifikowania do programu będą dwuletnie starania o dziecko, czyli regularne współżycie bez zabezpieczeń lub roczne, jeśli partnerka ma powyżej 35 lat, ale u mężczyzny zdiagnozowano kłopoty z nasieniem, a u kobiety zaburzenia miesiączkowania albo podejrzewa się patologię narządu rodnego.

Więcej: http://wyborcza.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum