GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Liczba kobiet stosujących konopie indyjskie w roku poprzedzającym zajście w ciążę i we wczesnym okresie ciąży wzrasta, rośnie również częstotliwość ich stosowania - informuje JAMA Network Open.
Przeprowadzone przez Kaiser Permanente badanie oparte na danych ankietowych dotyczyło samodzielnego stosowania konopi indyjskich przez ok 277 tys. kobiet w ciąży z północnej Kalifornii w ciągu 9 lat (w sumie 367 403 - ciąż). Jak się okazało, zażywanie konopi wzrosło z czasem.
Od roku 2009 do 2017 rozpowszechnienie raportowanego przez kobiety zażywania pochodnych konopi indyjskich w ciągu roku przed zajściem w ciążę wzrosło z 6,8 proc. do 12,5 proc., a częstość zażywania konopi w czasie ciąży wzrosła z 1,9 proc. do 3,4 proc. Najszybciej rósł odsetek kobiet zażywających marihuanę codziennie, wolniej - tych, które pozwalały sobie na to raz na tydzień, na miesiąc czy rzadziej.
Odsetek codziennych konsumentek wzrósł z 17 proc. do 25 proc, a cotygodniowych - z 20 proc. do 22 proc. podczas gdy odsetek kobiet konsumujących raz na miesiąc lub rzadziej spadł w okresie badania z 63 proc. do 53 proc. Wśród kobiet, które zgłaszały zażywanie pochodnych konopi w czasie ciąży, odsetek robiących to codziennie zwiększył się z 15 do 21 proc., a co tydzień - z 25 proc. do 27 proc., podczas gdy konsumentek comiesięcznych - z 60 proc. do 52 proc.
Dane pochodzą z początkowych wizyt prenatalnych kobiet w Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii, które zwykle odbywają się około 8 tygodnia ciąży i nie odzwierciedlają ciągłego stosowania w okresie ciąży. Badacze nie byli w stanie określić, czy zgłaszane zażywanie konopi indyjskich w czasie ciąży miało miejsce przed, czy po tym, jak kobiety dowiedziały, że są w ciąży.
O ile obecne dane opierają się na raportach samych kobiet, wyniki te potwierdzają dane grudnia 2017 r., kiedy to zespół badawczy Kaiser Permanente wykazał wzrost stosowania konopi indyjskich przez kobiety ciężarne na podstawie badań toksykologicznych moczu.
Mimo doniesień na temat przydatności pochodnych marihuany w przypadku tej czy innej choroby, eksperci niezmiennie radzą unikać ekspozycji na konopie w czasie ciąży.
- Wyniki te powinny uświadomić klinicystom zajmującym się zdrowiem kobiet, jak potencjalnie wzrosło codzienne i cotygodniowego zażywanie pochodnych konopi wśród ich pacjentek - powiedział główny autor, dr Kelly Young-Wolff z Kaiser Permanente Division of Research.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
POLECAMY
- ŚR, 23:24 Eksperci o stanowisku Episkopatu: następny krok, to będzie święta inkwizycja i palenie na stosie
- ŚR, 22:10 Zarzuty wobec prof. Maksymowicza są żenujące. Świadczą o braku wiedzy z medycyny
- ŚR, 21:51 Prof. Marek Brzosko rekomendowany na kolejną kadencję konsultanta krajowego
- ŚR, 21:39 We Włoszech sytuacja epidemiczna ulega niewielkiej poprawie, przy wysokiej śmiertelności
- ŚR, 20:59 Szwajcarzy pójdą do kina i teatru. Skorzystają też z ogródków restauracyjnych
- ŚR, 20:29 Opole na sztucznym lodowisku Toropol uruchamia masowy punkt szczepień
- ŚR, 19:58 Francja zdecydowała o podawaniu szczepionki Johnson&Johnson osobom powyżej 55 roku życia
- ŚR, 19:29 Cyfrowy Zielony Certyfikat umożliwi Europejczykom podróże jeszcze tego lata?
- ŚR, 19:06 Badanie anty-HCV pozwoli wykryć zakażenie wirusem HCV. Można go zrobić bezpłatnie
- ŚR, 18:39 Chętni na szczepienie są umawiani co 27 sekund - tak się to robi w gdańskim UCK
- ŚR, 18:11 Stołeczne pogotowie ratunkowe dzieli się swoimi karetkami z innymi
- ŚR, 17:38 Michał Dworczyk: szczepionki na Covid-19 nie leżą w magazynach. Dystrybuujemy je na bieżąco
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 621 116 potwierdzonych zakażeń, zmarło 59 930 pacjentów
- 2 Sejm: gorąca dyskusja o dodatkach covidowych dla pracowników niemedycznych i nie tylko
- 3 Episkopat ma wątpliwości czy katolicy mogą przyjmować te dwie szczepionki przeciw Covid-19
- 4 Adam Niedzielski: w środę nowy komunikat dotyczący obostrzeń, nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie
- 5 Minister zdrowia: przedłużamy obostrzenia, nie pojedziemy na majówkę
- 6 Dworczyk: na szczepienia zarejestrowało się już 64 tys. osób z rocznika 1962, jutro kolejny rocznik
- 7 Eksperci: karetki krążą z chorymi na COVID-19, bo ruch pacjentów jest źle zarządzany
- 8 Sejm: są lekarze dostający trzy dodatki covidowe, a pracownicy niemedyczni - żadnego
- 9 Kardiochirurg: uważasz, że pandemia to bzdura? Zapraszam na oddział covidowy
- 10 Alicja Jarosińska będzie szefować szpitalem w Hrubieszowie na czas epidemii
- 11 Johnson & Johnson opóźnia wejście szczepionki na unijny rynek, ale do Polski ma dotrzeć w środę
- 12 Skutki pandemii najbardziej odczuwają pacjenci w starszym wieku. Wiemy, jak im pomóc?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych