• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Co roku w Polsce rodzi się 26 tys. wcześniaków. "Ważą tyle, co pluszowy miś"

Autor: oprac. KM • Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny19 listopada 2022 15:20

Nawet 10 proc. urodzeń na świecie ma miejsce przed 37. tygodniem ciąży. W Polsce każdego roku rodzi się ok. 26 tys. wcześniaków.

Co roku w Polsce rodzi się 26 tys. wcześniaków. "Ważą tyle, co pluszowy miś"
26 tys. dzieci, które rodzą się każdego roku w Polsce, to wcześniaki. Fot. Adobestock

 

26 tys. dzieci, które rodzą się każdego roku w Polsce, to wcześniaki

W Polsce co roku rodzi się 26 tys. wcześniaków. Dzieci te są nie tylko mniejsze niż ich koledzy urodzeni w prawidłowym czasie, ale również - jak zauważa Warszawski Uniwersytet Medyczny - każde z nich waży tyle, co pluszowy miś.

17 listopada podczas obchodzonego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Dnia Wcześniaka, aby uczcić urodziny każdego dziecka, które przedwcześnie przyszło na świat, pojawiło się mnóstwo fioletowych akcentów - fiolet jest bowiem kolorem wcześniaków.  

Dwoje dzieci urodzonych w tym samym czasie może rozwijać się zupełnie inaczej

Dzień Wcześniaka to nie tylko impreza, ale i edukacja. Podczas warsztatów zorganizowanych przez prof. Bożenę Kociszewską-Najman, kierownik Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM rodzice wcześniaków dowiedzieli się m.in., jakie objawy u wcześniaka wymagają konsultacji z lekarzem, a jakie są zupełnie naturalne. Zwrócono również uwagę na to, że dwoje dzieci urodzonych przedwcześnie w tym samym tygodniu może rozwijać się zupełnie inaczej.

Część warsztatów poświęcono także pierwszej pomocy. Zaznaczono przy tym, że wcześniaki najpierw są karmione sondą - nie mają odruchu ssania. Rodzice dowiedzieli się, jak następnie przejść do karmienia piersią i co może w tym pomóc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum