• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Ciężarna odsyłana na prywatne badania, w tym USG? "To łamanie praw pacjenta". Jest wyrok

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia01 grudnia 2022 18:30

Odsyłanie pacjentek, aby wykonały badania prywatnie narusza zbiorowe prawa pacjenta – uważa Rzecznik Praw Pacjenta. To stanowisko poparte jest m.in. na wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Ciężarna odsyłana na prywatne badania, w tym USG? "To łamanie praw pacjenta". Jest wyrok
Placówka z kontraktem NFZ ma zapewnić ciężarnej wszystkie niezbędne badania. Fot. Shutterstock
  • Pacjentce, która ma prowadzoną ciążę w placówce, która posiada umowę z NFZ, należy zagwarantować bezpłatną kompleksową opiekę oraz dostęp do niezbędnych badań - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta
  • Taki podmiot nie może także pobierać od pacjentki dodatkowych opłat za świadczenia - wskazuje RPP
  • Nie powinien wymagać wykonania badań prywatnie po to, by dostarczyć wyniki do lekarza prowadzącego ciążę

Obowiązek placówki medycznej NFZ

W wyroku (V SA/Wa 5016/21) z 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że zapewnienie odpowiedniej diagnostyki jest obowiązkiem placówki medycznej, która realizuje świadczenia w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Badania, których wykonanie u ciężarnej pacjentki jest konieczne z uwagi na wskazania medyczne, powinny być zlecone i przeprowadzone w placówce medycznej, pod opieką której znajduje się pacjentka albo do której się zgłosiła.

- Niewykonywanie u pacjentek w ciąży wymaganych przepisami prawa badań (w tym USG) stawia je przed wyborem skorzystania z usług komercyjnych, bądź też ponownego oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie, który ma zawartą umowę z NFZ - czytamy w stanowisku sądu, którym podzielił się Rzecznik Praw Pacjenta.

W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia placówka medyczna ma obowiązek zapewnić pacjentce w ciąży nieodpłatny dostęp do niezbędnych badań.

Nie może także pobierać od pacjentki dodatkowych opłat za świadczenia. Nie powinna wymagać wykonania badań prywatnie, po to by dostarczyć wyniki do lekarza prowadzącego ciążę.  Jest to działanie sprzeczne z zasadą kompleksowości udzielania świadczeń zdrowotnych, które narusza zbiorowe prawa pacjentów.

- Przepisy prawa dokładnie regulują zakres badań diagnostycznych wykonywanych u kobiet w ciąży wraz z terminami ich przeprowadzania. Chodzi o badania laboratoryjne, badania USG i wszystkie procedury medyczne z tym związane - zauważa RPP.

Ponadto, gdy ciężarna pacjentka wymaga wykonania niezbędnych badań diagnostycznych, to placówka medyczna, z której usług korzysta, wystawia skierowania na te badania i pokrywa koszty ich wykonania.  

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum