Ciąża to stan fizjologiczny, czy choroba?

Autor: KL, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2014 12:18

Ciąża od lat należała do grupy najczęstszych przyczyn zwolnień. W 2008 r. ostatecznie awansowała na pierwsze miejsce. Rekordy bije również przeciętna długość takich zwolnień.

O ile w 2006 r. ciąże były powodem 15 proc. wszystkich L4 (łącznie dla mężczyzn i kobiet), o tyle teraz ciąża, poród i połóg to 18,5 proc. ogółu liczby dni absencji chorobowej. Dopiero na drugim miejscu są urazy czy zatrucia (15,3 proc.).

Przyczyn traktowania ciąży jak choroby jest kilka. Panuje powszechna akceptacja społeczna dla brania L4 przez kobiety spodziewające się dziecka. Jak mówił nam wcześniej  Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan i rady nadzorczej ZUS analizując liczbę ciężarnych na zwonieniu należałoby uznać ciążę za chorobę. W jego opinii lekarze zbyt  łatwo ulegają prośbą pacjentek i wypisują im zwolnienia.

Takie praktyi dotyczą głównie ostatnich miesięcy ciąży. Wtedy kobietom najtrudniej pracować.Dlatego PKPP Lewiatan proponował, aby każda kobieta w ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży miała zagwarantowane prawo do zasiłku chorobowego, bez względu na wynik badania lekarskiego.

W opinii organizacji skończyłoby się wtedy kombinowanie i namawianie lekarzy na fikcyjne zwolnienie. A pracodawcy mieliby jasną sytuację, można by wziąć kogoś na zastępstwo i zaplanować funkcjonowanie zakładu. Decydenci jednak z tej propozycji nie skorzystali. 

Zdarza się jednak, że to właśnie pracodawcy wysyłają ciężarne na zwolnienie. Mówi o tym na łamach Dziennika Gazet Prawnej znany ginekolog Grzegorz Południewski. Jak przekonuje, w zaskakującym tempie rośnie liczba kobiet, które przychodzą do gabinetu i mówią wprost: szef kazał załatwić sobie chorobowe na całą ciążę. 

Kobieta w ciąży jest bowiem dla przedsiębiorcy trudnym pracownikiem. Zgodnie z prawem nie powinna pracować dłużej niż 4 godziny przy komputerze, nie powinno się jej wysyłać w delegacje, musi mieć czas, by chodzić na badania lekarskie. 

Kolejnym powodem rosnącej liczby zwolnień jest wzrastający odsetek ciąż patologicznych. Jak mówił nam prof. Jan Oleszczuk, lubelski konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii obecnie tylko co trzecia ciąża przebiega fizjologicznie. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum