• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Chorwacja: w stolicy protestują zwolennicy bezpłatnej aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 17:55

Ok. 200 protestujących zebrało się w czwartek (28 września) w Zagrzebiu, domagając się bezpłatnego dostępu do aborcji. Do demonstracji doszło dzień po rozpoczęciu ogólnokrajowej akcji aktywistów pro-life, którzy modlą się przed szpitalami, gdzie dokonywane są te zabiegi.

Chorwacja: w stolicy protestują zwolennicy bezpłatnej aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czwartkową demonstrację zorganizowało kilka stowarzyszeń i organizacji pozarządowych walczących o prawa kobiet i prawo do aborcji, z okazji Międzynarodowego Dnia Dostępu do Legalnej i Bezpiecznej Aborcji.

"Zebrałyśmy się tutaj, aby powiedzieć: dość! Dość kłamliwych modlitw, dość odwoływania się do klauzuli sumienia, dość opłat za wykonanie zabiegu. Nie jesteśmy ofiarami, tylko kobietami, które walczą o swoje zdrowie" - brzmi przesłanie organizatorów akcji, cytowane przez chorwacką agencję informacyjną HINA.

Demonstracja jest odpowiedzią na rozpoczętą w środę (27 września) kolejną kampanię działaczy pro-life. W inicjatywie modlitewnej "40 dnia dla życia" bierze udział około 3 tysięcy osób, które modlą się przed 28 szpitalami w 27 miastach w całej Chorwacji.

Akcja ta organizowana jest w Chorwacji od 2014 roku dwa razy do roku - jesienią i na wiosnę. W jej następstwie w kraju rozpoczęto dyskusję na temat legalizacji aborcji. Ale inicjatywa ta spotkała się również z falą krytyki ze strony organizacji feministycznych, które modlitwę przed szpitalami uważają za "nacisk na kobiety, które pragną aborcji".

Aborcja na życzenie jest w Chorwacji legalna do 10 tygodnia życia, a nawet później, jeśli zdecyduje o tym specjalna komisja lekarska. Ustawa, która reguluje aborcję, została przejęta z ustawodawstwa byłej Jugosławii.

W marcu br. chorwacki Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że komunistyczne prawo z 1978 r. legalizujące aborcję na życzenie jest zgodne z obowiązującą od 1990 r. konstytucją. Wezwał jednak parlament do przyjęcia w ciągu dwóch lat nowych przepisów w tej sprawie, które nie mogą zabraniać aborcji, lecz muszą równoważyć "prawo kobiet do prywatności i ochronę życia nienarodzonego".

Według ocen instytucji zdrowia publicznego w 2016 roku w Chorwacji wykonano legalnie 2 520 zabiegów aborcyjnych, co stanowi mniejszą liczbę w porównaniu z rokiem poprzednim. Aktywiści pro-life uważają jednak, że liczba ta jest zaniżona, ponieważ wiele zabiegów wykonywanych jest "na czarno" w prywatnych klinikach i nie są one ewidencjonowane.

W Chorwacji, gdzie 85 proc. obywateli deklaruje, że jest katolikami, lekarze mają prawo odmówić przeprowadzenia aborcji albo pomocy w tym zabiegu. Coraz więcej chorwackich lekarzy odmawia wykonywania tego typu zabiegów, powołując się właśnie na klauzulę sumienia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum