Chełmża: za błędy popełnione przy porodzie ginekolog ma zapłacić 40 tys. zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2014 15:53

Ponad 40 tys. zł ma zapłacić za błędy popełnione podczas porodu 27-letniej pacjentki Marek B., ginekolog ze szpitala w podtoruńskiej Chełmży. Jego złe decyzje spowodowały u kobiety ciężkie kalectwo.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, poród w Szpitalu Powiatowym w Chełmży nie należał do rutynowych, bo dziewczynka, która przyszła na świat jesienią 2009 r., ważyła ponad 5 kg. Mimo to Marek B. zdecydował, że 27-latka urodzi siłami natury, ale akurat tego sąd nie poczytał za błąd.

Za niewłaściwą uznał natomiast m.in. jego decyzję o sposobie nacięcia krocza - ginekolog zlecił rzadziej wykonywaną metodę. Przypisał także lekarzowi, że nie zorientował się, że krocze pękło i w konsekwencji nie zaradził urazowi, czym nieumyślnie naraził zdrowie pacjentki.

W efekcie wystąpiły u niej po porodzie poważne komplikacje: uszkodzenie zwieraczy i problemy z wydalaniem, co biegli zakwalifikowali jako ciężkie kalectwo. Dlatego sąd przyjął, że Marek B. nieumyślnie spowodował u 27-latki "ciężki uszczerbek na zdrowiu". Jego błędy nie miały natomiast wpływu na zdrowie dziecka.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum