• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Chcą wiedzieć, do jakiego lekarza iść w sprawie przepisania antykoncepcji

Autor: gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2017 09:10

2,5 tys. lekarzy i studentów medycyny złożyło kilka lat temu podpis pod sześciopunktową deklaracją wiary. Lista z nazwiskami jest dostępna w internecie. Organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet chcą uzupełnić spis o dane nt. miejsca pracy, by pacjentki wiedziały, który lekarz odmówi im przepisania antykoncepcji.

Chcą wiedzieć, do jakiego lekarza iść w sprawie przepisania antykoncepcji
Chcą wiedzieć, do jakiego lekarza iść w sprawie przepisania antykoncepcji. Fot. Archiwum

Lekarze, którzy podpisali deklarację (najwięcej z Krakowa - 13 ginekologów), nie godzą się również np. na dokonywanie aborcji, eutanazji czy zabiegów in vitro.

Jak stwierdziła Lana Dadu, koordynatorka Międzynarodowego Strajku Kobiet z Krakowa, wiele pacjentek dopiero w gabinecie lekarskim dowiaduje się, że jakiś ginekolog nie przepisuje np. antykoncepcji. Ostatnio dostała informację od pacjentek z Limanowej, że lekarka odmówiła recepty na legalny środek zapobiegający zajściu w ciążę. Jeśli to się potwierdzi, zamierza dopisać ją do listy.

Gazeta Krakowska zapytała dr. hab. Huberta Hurasa, wojewódzkiego małopolskiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii, czy lista lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary, powinna być oficjalna i ogólnodostępna w takiej formie, w jakiej opublikowały ją organizatorki strajku kobiet. Powiedział, że sami zainteresowani powinni upublicznić swoje dane. - Jest wolny rynek usług. Każdy ma prawo do swoich przekonań. Jeden będzie wypisywał antykoncepcję, inny nie. Mamy wolność i demokrację - dodał.

Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów ”Primum Non Nocere” zwrócił uwagę, że lista ginekologów podpisanych pod deklaracją wiary powinna być ogólnodostępna. Zaznaczył jednocześnie, że nie można nakazać im, by działali wbrew własnemu sumieniu. Dodał, że to państwo powinno zadbać o to, żeby pacjentka miała dostęp do antykoncepcji. Stwierdził, że liczba lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary, wciąż nie jest duża.

Czytaj: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum