Bielsk Podlaski: wznowił działalność oddział ginekologiczny szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 12:57

Po tym, gdy testy wykazały, że pracownicy nie są zakażeni koronawirusem, w środę (8 kwietnia) wznowił pracę oddział ginekologiczny i położniczo-noworodkowy szpitala w Bielsku Podlaskim. Ograniczona jest nadal działalność trzech innych oddziałów - poinformował szpital.

Wyniki testów na koronawirusa u całego personelu oddziału ginekologicznego i położniczo-noworodkowego są negatywne, można więc było wznowić działalność. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Ograniczenia dotyczą oddziałów: chirurgicznego z pododdziałem chirurgii naczyniowej, urazowo-ortopedycznego i rehabilitacyjngo.

Zastępca dyrektora szpitala w Bielsku Podlaskim ds. organizacji, jakości i bezpieczeństwa opieki Patrycja Sarnacka powiedziała w środę PAP, że wyniki testów na koronawirusa u całego personelu oddziału ginekologicznego i położniczo-noworodkowego są negatywne, można więc było wznowić działalność, która nie była prowadzona przez ostatnie dni.

"Zarówno pacjenci, jak i personel szpitala poddawani są sukcesywnie, według wskazań epidemiologicznych, testom na obecność wirusa SARS CoV-2" - podaje szpital w komunikacie.

Sarnacka nie chciała podać u ilu obecnie pracowników szpitala testy potwierdziły koronawirusa. Dodała jedynie, że szpitalowi nie brakuje personelu, nie zgłaszał dotąd do wojewody podlaskiego zapotrzebowania na delegowanie pracowników z innych placówek.

"Na bieżąco, w zależności od wyniku testu w kierunku SARS CoV-2, podejmowane są w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bielsku Podlaskim, decyzje co do sposobu postępowania z pacjentami i personelem" - informuje w wydanym komunikacie szpital. Placówka zapewnia, że podejmowane są wszelkie działania by "jak najszybciej" przywrócić funkcjonowanie oddziałów, "wygasić potencjalne ognisko zakażenia i w sposób bezpieczny leczyć pacjentów".

"Apelujemy o wsparcie nas w tej trudnej walce, stosowanie się do komunikatów Ministerstwa Zdrowia i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dbanie o wzajemne bezpieczeństwo. Tylko zdrowy rozsądek, opanowanie i przestrzeganie wytycznych może sprawić, że wspólnie wygramy tę walkę" - napisano w komunikacie szpitala.

Patrycja Sarnacka poinformowała, że szpital - w porozumieniu z różnymi podmiotami, w tym wojewodą - przygotowuje się do organizacji izolatorium. Potwierdza to burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Gdzie będzie izolatorium - jeszcze oficjalnie nie podano. W Podlaskiem są na razie dwa izolatoria w hotelach w Białymstoku i Łomży.

Łącznie z najnowszymi oficjalnymi danymi ze środy, dotąd w powiecie bielskim potwierdzono 41 przypadków koronawirusa (38 przypadków do wtorku wieczorem plus trzy nowe ze środy) - to najwięcej w województwie podlaskim jeśli chodzi o powiaty.

Z powodu zagrożenia koronawirusem, od wtorku 7 kwietnia, do odwołania nieczynne są budynki starostwa powiatowego w Bielsku Podlaskim. Starostwo podało w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, że w pilnym sprawach można się kontaktować drogą elektroniczną lub przez telefon.

Od 6 kwietnia, także Urząd Miejski w Bielsku Podlaskim zalecił mieszkańcom kontaktowanie się tylko przez telefon lub internet, spraw nie można załatwiać osobiście, do budynku urzędu interesanci nie mogą wchodzić, nie ma bezpośredniej ich obsługi.

Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski powiedział PAP, że także pracownicy urzędu pracują w trybie rotacyjnym. Dodał, że miasto stawia na informację kierowaną do mieszkańców, którzy - jak ocenił - "chyba zrozumieli", że zagrożenie jest realne. Dodał, że nie ma na razie zaleceń ze strony sanepidu, aby np. przeprowadzić odkażanie w mieście, ale dodał, że wnioski z sytuacji są wyciągane na bieżąco.

Z najnowszych środowych danych urzędu wojewódzkiego wynika, że łącznie dotąd w Podlaskiem koronawirusa potwierdzono u 131 osób, 48 jest hospitalizowanych z podejrzeniem koronawirusa, 4 tys. 161 jest w kwarantannie, 202 pod nadzorem epidemiologicznym. 

PAP - Izabela Próchnicka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum