• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Białystok: szpital kliniczny wznowi przyjęcia pacjentek do porodu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2019 14:58

Od soboty (23 lutego) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wznowi przyjęcia pacjentek do porodu. Ze zwolnień wracają pojedyncze położne, a te, które są zdrowe, zdecydowały się pracować na dodatkowo płatnych dyżurach - poinformowała w piątek (22 lutego) rzecznik szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Białystok: szpital kliniczny wznowi przyjęcia pacjentek do porodu
Fot. archiwum

Przyjmowane będą też pacjentki na oddział patologii ciąży. Normalnie działać ma też neonatologia.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest najbardziej specjalistycznym i największym szpitalem w regionie. Podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku. Braki położnych - z powodu zwolnień, głównie kilkudniowych - są w dwóch klinikach: Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze szkołą rodzenia.

Szpital USK od poniedziałku nie przyjmuje pacjentek do porodu, bo ponad połowa położnych, około 60, jest na zwolnieniach lekarskich. Pacjentki są odsyłane do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

Szpital USK nie ma oficjalnych informacji o tym, że zwolnienia położnych to jakaś forma ich protestu, ale położne rozesłały do mediów anonimowe e-maile, w których opisują różne - niewłaściwe ich zdaniem - sytuacje z oddziałów, skarżą się na przemęczenie i stres. Piszą o tym, że chcą godnych warunków pracy.

- Po rozmowach z dyrektorem zdrowe położne zgodziły się wziąć dodatkowe dyżury w sobotę i w niedzielę. W związku z tym jesteśmy w stanie w pełnej obsadzie personelu od soboty rano (godz. 8.00) przyjmować pacjentki do porodów - poinformowała rzecznik. Szpital przeprasza pacjentki za utrudnienia.

Liczba położnych przebywających na zwolnieniach zmienia się, ale do pracy wracają pojedyncze osoby. Szpital poinformował, że w sobotę na zwolnieniach będzie 60 położnych, a np. w czwartek skończyły się zwolnienia sześciu położnym, dwie przedłużyły zwolnienie, w piątek kończą się zwolnienia kolejnym ośmiu położnym.

Szpital poinformował, że w piątek pod jego opieką są trzy pacjentki na oddziale patologii ciąży i 12 noworodków na oddziale wcześniaków i reanimacji.

W USK rodzi się około 200 dzieci miesięcznie. W 2018 r. urodziło się w tej placówce ponad 2,4 tys. dzieci. 

Izabela Próchnicka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum