Białystok: powstała Uniwersytecka Szkoła Rodzenia

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2020 12:58

W odpowiedzi na duże zainteresowanie ciężarnych kobiet przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstała Uniwersytecka Szkoła Rodzenia. Zajęcia w niej są bezpłatne.

Kobiety dowiadują się jak radzić sobie z opieką nad noworodkiem przez pierwsze tygodnie. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedynym w województwie uczestniczącym w programie Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). Teraz, by opieka nad ciężarnymi była jeszcze pełniejsza, przy działającej w USK Poradni Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego otwarto bezpłatną szkołę rodzenia w której  zajęcia mogą się zapisywać wszystkie ciężarne kobiety, niezależnie od tego czy zapisały się do programu KOC i czy chcą rodzić w USK.

Zajęcia prowadzi położna, która na co dzień pracuje w USK. W programie zaplanowane są spotkania z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, z lekarzem, który opowie o szczepieniach i o stanach nagłych u noworodków, fizjoterapeutą czy dietetykiem. Zaplanowana jest także gimnastyka.

Jak mówi położna Jolanta Janowicz, podczas zajęć w szkole rodzenia z ciężarnymi omawiane problemy, które mogą wystąpić w czasie ciąży, pobytu w szpitalu. Kobiety przygotowywane są na to czego mogą się spodziewać w czasie porodu i połogu oraz dowiadują się jak radzić sobie z opieką nad noworodkiem przez pierwsze tygodnie. Zajęcia gimnastyczne obejmą ćwiczenia przygotowujące ciało do porodu, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

Więcej: wspolczesna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum