• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

"Bal Wcześniaka" w opolskiej klinice ginekologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2019 16:27

Ponad setka dzieci z rodzicami i personelem medycznym Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu uczestniczyć będzie w niedzielnym (17 listopada) "Balu Wcześniaka". Spotkanie to organizowane jest z okazji obchodzonego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka.

"Bal Wcześniaka" w opolskiej klinice ginekologii
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W opolskim Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii (KCGPiN) przychodzi na świat większość przedwcześnie urodzonych dzieci w regionie. Według statystyk szpitala, obecnie co dziesiąte dziecko to wcześniak, czyli dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży.

Niedzielne spotkanie, podczas którego dzieci i ich rodzice mogą wspólnie świętować przyjście na świat razem z personelem medycznym szpitala, jest organizowane po raz siódmy.

- Klinika w Opolu jest miejscem szczególnym, gdyż nasz szpital - jedyny w województwie opolskim - posiada III stopień referencyjności w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii, co oznacza, że kierowane są do nas pacjentki z ciążą wysoko zagrożoną, o patologicznym przebiegu, w której istnieje wysokie ryzyko urodzenia wcześniaka przed 31. tygodniem ciąży - powiedział dyrektor kliniki Edward Puchała. Dzieci - jak mówił - objęte są profesjonalną opieką w szpitalu, a następnie w Poradni Neonatologicznej.

- Współczesna medycyna ma duże możliwości, a dzięki wysokiej klasy specjalistom, doskonałemu sprzętowi medycznemu, nawet dzieciom bardzo wcześnie urodzonym, o masie urodzeniowej zaledwie 500 g, zapewniamy kompleksową opieką medyczną, umożliwiającą im - w większości przypadków - możliwie jak najlepszy rozwój - wskazała Anna Chirowska-Adamczyk, lekarz neonatolog z KCGPiN.

Przypomniała, że zbyt wczesny poród może mieć wiele przyczyn. - Wpływ na to ma styl życia kobiety, tj. nadmierny stres, wysiłek fizyczny, nieodpowiednia dieta - wyjaśniła. Wskazała, że wczesne urodzenie może też być wywołane przyczyną niezależną, np. zakażeniem, przebytymi chorobami czy wadami budowy narządów rodnych.

- Oprócz dzieci urodzonych o czasie, dużą grupę stanowią noworodki urodzone przedwcześnie, w tym skrajnie niedojrzałe. W naszym szpitalu procentowa ilość urodzeń w stosunku do wszystkich porodów utrzymuje się na porównywalnym poziomie: w 2016 r. wyniosła 12,80 proc., w 2017 - 13,50 proc., natomiast w 2018 r. - 11,08 proc. - wyliczyła.

Spotkania personelu medycznego kliniki z dziećmi i ich rodzicami stały się już tradycją tej placówki.

- Długa hospitalizacja sprzyja tworzeniu się więzi pomiędzy personelem a rodzinami dzieci urodzonych przedwcześnie. Kontakt nie kończy się w momencie wyjścia ze szpitala. Podczas odwiedzin naszych podopiecznych w oddziale mamy możliwość dalszej obserwacji dynamicznego rozwoju fizycznego i psychoruchowego naszych wcześniaków. Rodzice dzielą się z nami radościami i troskami, a my mamy możliwość dalszego ich wspierania - podkreśliła Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa z Pododdział Patologii Noworodków KCGPiN.

Przyznała, że na spotkania te personel oraz rodzice czekają cały rok. Chodzi o to - jak mówiła - by przy okazji zabawy zwrócić uwagę na problemy, z którymi na co dzień borykają się rodziny wcześniaków.

Marek Szczepanik (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum