Badanie: fast foody mogą zmniejszać płodność kobiet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2018 16:48

Kobiety, które zbyt częste spożywają fast foody i unikają warzyw, mogą mieć większe kłopoty z zajściem w ciążę - sugerują międzynarodowe badania opublikowane przez "Human Reproduction".

Fot. archiwum

Badania, którymi objęto prawie 5,6 tys. kobiet w Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii wykazały, że niekorzystne jest spożywanie fast foodów co najmniej cztery w tygodniu. Kobiety, które tak często sięgały po hamburgery, pizzę i inne tzw. śmieciowe jedzenie statystycznie o miesiąc później zachodziły w ciążę. Ustalono również, że częściej miały one kłopoty z poczęciem dziecka w ciągu roku.

Wskazują na to badania ankietowe, jakie przeprowadzono wśród kobiet, kiedy były w 14-16. tygodniu ciąży. Pytano je o to, co jadły przed zajściem w ciążę i jak długo trwało, zanim do tego doszło.

Wykazano także odwrotną zależność - a więc, że korzystne dla płodności jest spożywanie warzyw i owoców.

Główna autorka badania prof. Claire Roberts z University of Adelaide wraz ze swym zespołem wyliczyła, że kobiety, które sięgały po warzywa i owoce jedynie raz lub dwa razy w tygodniu, średnio o 2 tygodnie później uzyskiwały upragnioną ciążę w porównaniu do tych, które warzywa i owoce spożywały co nam niej trzy razy w tygodniu.

I jeszcze jedno porównanie: kobiety, które w badanej grupie spożywały najmniej warzyw i owoców (maksymalnie dwa razy w tygodniu) o 12 proc. rzadziej zachodziły w ciążę w ciągu roku. Z kolei te z nich, które po fast foody sięgały co najmniej cztery razy w tygodniu, o 16 proc. rzadziej uzyskiwały ciążę w tym samym okresie.

Zdankiem prof. Roberts badania te świadczą o tym, jak ważna dla płodności kobiet jest wartościowa dieta, polegająca głównie na jak największym spożyciu warzyw i owoców oraz maksymalnym ograniczeniu fast foodów.

- Przestrzeganie zdrowej diety jest szczególnie ważne dla par starających się o poczęcie dziecka - dodaje w wypowiedzi dla BBC News dr Gino Pecoraro z University of Queensland, który nie uczestniczył w badaniach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum