• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Badanie: co Polacy wiedzą o niepłodności

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 15:29

Dla 79 proc. Polaków posiadanie dzieci jest ważne, a nawet bardzo ważne - co trzeci z nas uważa to za najistotniejszą rzecz w życiu człowieka - wynika z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka.

Badanie: co Polacy wiedzą o niepłodności
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dla wielu osób niepłodność stanowi istotny problem. Oprócz tego, iż niepłodność to dla nich utrata szansy na przeżycie macierzyństwa/ojcostwa i posiadanie prawdziwej rodziny (odpowiednio 56 proc. i 42 proc. wskazań), problem z prokreacją oznacza równolegle obniżone poczucie własnej wartości (aż 55 proc. głosów).

Tezę tę potwierdzają deklaracje dotyczące samego rozumienia pojęcia niepłodności. Na poziomie bazowym badania pokazują, iż poziom uświadomienia zasięgu zjawiska niepłodności w społeczeństwie jest wysoki: 78 proc. respondentów uważa, że jest to realny problem współczesnych Polaków. Rozbieżności pojawiają się w sferze samej definicji - osoby bezpośrednio dotknięte problemem niepłodności mówią o niej "choroba, którą trzeba leczyć” (81 proc. wskazań). Opinia publiczna - świadomie bądź nie - termin określa w 85% jako rodzaj ułomności, niepełnosprawności.

Jak wygląda nasza wiedza na temat przyczyn niepłodności? Mówiąc o medycznych aspektach choroby, respondenci badania ogólnopolskiego diagnozują je następująco: 84 proc. wskazuje na zaburzenia fizjologiczne lub hormonalne, 10 punktów procentowych mniej otrzymuje odpowiedź związana z przebytymi chorobami i urazami mechanicznymi, 73 proc. osób wini za niepłodność geny, 70 proc. mówi o nieprzestrzeganiu zasad higieny.

2/3 badanych wiąże niepłodność ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, ponad połowa jako powód wskazuje brak stałej opieki medycznej. 41 proc. grupy badawczej obarcza współwiną za niepłodność niewłaściwą dietę i brak suplementacji.

Optymistyczny jest fakt, iż w populacji dominuje przekonanie, że niepłodność to problem par, a nie jednostek - zgadza się z tym stwierdzeniem aż 4/5 badanych osób. W przypadku tego wskaźnika zaskakuje równomierny rozkład odpowiedzi pomiędzy płcie. Co więcej, wskazanie 82 proc. dla opcji, w której niepłodność to problem pary, może świadczyć o partnerskim i pełnym zrozumienia podejściu do tego zagadnienia. Jeszcze głębiej widać tę tendencję u pacjentów - aż 93% respondentów uważa, że w ich związku nie ma jednej "winnej” strony.

Nieco mniejszą wiedzę posiadamy w zakresie znajomości przykładowych metod leczenia niepłodności. Dla 59 proc. Polaków pierwszym skojarzeniem z terapią niepłodności jest in vitro. Prawdopodobnie przyczyną takiej popularności tej metody, która de facto jest ostatecznością w ścieżce terapeutycznej, jest duża medialność tematu tego leczenia i jego finansowania. Połowa z nas, wspomagana odpowiedziami do wyboru, mówi też o leczeniu hormonalnym. Średnio co 8 -10 osoba wśród lekarstw na niepłodność wymienia rzadko uznawane przez specjalistów sposoby: witaminy, ziołolecznictwo czy naprotechnologię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum