• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Badania: karmienie piersią zapobiega bólom po cesarskim cięciu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2017 14:03

Karmienie piersią przez co najmniej dwa miesiące po narodzinach dziecka ma związek z trzykrotnie mniejszym prawdopodobieństwem występowania przewlekłego bólu po cesarskim cięciu - poinformowali hiszpańscy naukowcy podczas tegorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów "Euroanaesthesia", który odbywał się w dniach 3-5 czerwca w Genewie.

Badania: karmienie piersią zapobiega bólom po cesarskim cięciu
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Cesarskie cięcia dotyczą około jednej czwartej wszystkich urodzeń w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. W przypadku co piątej kobiety po zabiegu występuje przewlekły ból, utrzymujący się przez ponad trzy miesiące.

Naukowcy z Hospital Universitario Nuestra Señora de Valme w Sewilli objęli badaniami 185 kobiet, które w latach 2015-2016 miały wykonane cesarskie cięcie. Wywiady z matkami dotyczące karmienia piersią oraz dolegliwości bólowych przeprowadzano w ciągu pierwszych 24 i 72 godzin po porodzie, a następnie po upływie czterech miesięcy.

Pod uwagę wzięto ponadto technikę wykonania cesarskiego cięcia, występowanie bólu podczas pierwszych 24 i 72 godzin po porodzie, wiek, wykształcenie i zawód kobiet, a także poziom lęku w okresie karmienia piersią.

87 proc. matek karmiło swoje dzieci piersią, przy czym 58 proc. przez okres dłuższy niż dwa miesiące. Przewlekły ból w okolicach cięcia odczuwało 23 proc. kobiet, które karmiły piersią przez mniej niż dwa miesiące oraz jedynie 8 proc. kobiet, które karmiły piersią dłużej niż dwa miesiące.

Dodatkowo zaobserwowano, że przewlekły ból występował rzadziej u kobiet z wykształceniem wyższym, a 54 proc. kobiet karmiących piersią odczuwało lęk.

Wyniki naszych badań powinny stanowić dodatkową zachętę dla kobiet do karmienia piersią. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmienie piersią trwało do szóstego miesiąca życia dziecka - komentują autorzy badania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum