Amnioinfuzja w szpitalu w Bielsku - Białej. Zabieg przeprowadzono w 21 tygodniu ciąży

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 listopada 2021 12:50

W poniedziałek, 8 listopada, poinformowano o przeprowadzeniu zabiegu amnioinfuzji u kobiety w ciąży powikłanej bezwodziem. Wykonali ją lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

W Bielsku-Białej pomyślnie przeprowadzono zabieg amnioinfuzji. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Zabieg amnioinfuzji jest bardzo rzadki, ponieważ pacjentka musi spełniać bardzo restrykcje warunki. Przeprowadzany jest w przypadku zagrożenia bezwodziem
  • - Naszej pacjentce amnioinfuzję wykonaliśmy w 21 tygodniu ciąży. W jej przypadku był to już drugi taki zabieg - potwierdził dr Wojciech Biernacki ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego
  • Zabieg polega na podaniu do jamy macicy roztworu soli fizjologicznej i glukozy o temperaturze ciała ludzkiego

Amnioinfuzja w bielskim szpitalu

Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala dr Wojciech Biernacki wyjaśnił, że bez odpowiedniej ilości płynu owodniowego, płód nie może prawidłowo rozwijać się w jamie macicy. "To może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych, m.in. zniekształcenia, wad rozwojowych, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu" - powiedział.

Biernacki wyjaśnił, że amnioinfuzja wykonywana jest niezwykle rzadko, ponieważ kobieta kwalifikowana do takiego zabiegu musi spełniać ściśle określone warunki.

- Naszej pacjentce amnioinfuzję wykonaliśmy w 21 tygodniu ciąży. W jej przypadku był to już drugi taki zabieg. Pierwszy, kilka tygodni wcześniej, przeprowadzono w Rudzie Śląskiej - powiedział. Dodał, że prawdopodobnie do czasu rozwiązania, pacjentka będzie musiała się poddać kolejnym amnioinfuzjom.

Bezwodzie to brak lub znikoma ilość płynu owodniowego. Zabieg polega na podaniu do jamy macicy roztworu soli fizjologicznej i glukozy o temperaturze ciała ludzkiego. Pozwala to na polepszenie komfortu funkcjonowania płodu w macicy, umożliwia też diagnostykę prenatalną w ciążach powikłanych bezwodziem.

Czytaj: Lekarze z Pszczyny staną przed sądem? "Będzie to pokazowy proces"

Ważna informacja dla pacjentek

Amnioinfuzję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

- Lekarz za pomocą igły punkcyjnej z cewnikiem wprowadza go do jamy macicy, a następnie podaje przez niego przygotowany wcześniej roztwór. Przez cały czas monitoruje przez USG właściwy przebieg zabiegu - wyjaśnił Wojciech Biernacki.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska poinformowała, że dotychczas pacjentki, żeby skorzystać z tego zabiegu, musiały jeździć do ośrodków klinicznych, m.in. w Rudzie Śląskiej, Krakowie lub Łodzi.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. W oddziale ginekologiczno-położniczym pracuje 25 lekarzy. Trzech posiada stopień doktora nauk medycznych. 16 osób ma specjalizację w zakresie położnictwa i ginekologii.

Zespół współtworzy także specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej. Przy poradni ginekologiczno-położniczej działa również poradnia patologii ciąży, gdzie przyjmowane są pacjentki z ciążami powikłanymi. 

Czytaj: Premier o tragedii w Pszczynie: jeśli życie matki jest zagrożone, przerwanie ciąży jest możliwe

Zagrożona ciąża. Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dla lekarzy

Echo wydarzeń w Pszczynie. Zdaniem eksperta to mógł być efekt błędnej interpretacji prawa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum