Aleksandrów Kujawski: szpital zamyka porodówkę

Autor: Radio PIK/Rynek Zdrowia • • 01 września 2020 11:54

Oddział ginekologiczno-położniczego Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim (Kujawsko-Pomorskie) został zawieszony od 1 września br. Powód? Zawieszenie działalności  to efekt zmniejszającej się liczby porodów i rosnących kosztów w zakresie pozyskania wymaganej kadry.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Decyzję o zawieszeniu oddziału zaakceptował NFZ. Kobiety z powiatu aleksandrowskiego mają teraz rodzić w ościennych miejscowościach - m.in. w Toruniu.

Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Leszek Rotuski, który dostał dziś wypowiedzenie z pracy, zwraca uwagę, że najbliższy szpital w Toruniu jest oddalony o ponad 30 km. Co w jego opinii niesie ogromne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Podkreśla, że na oddziale wykonywano rocznie około 100 cięć cesarskich, z tego co najmniej połowa ze wskazań życiowych - nagłych, pilnych, kiedy pacjentka nie dojechałaby do innego szpitala. 

Mieszkańcy powiatu i personel złożyli wcześniej petycję do wojewody o pozostawienie „porodówki" w Aleksandrowie, podkreślając, że zawieszenie jej działania będzie miało fatalne skutki dla całej społeczności powiatu. Na stronie petycjeonline zebrano ponad 700 podpisów.

Od decyzji wojewody przysługuje odwołanie do ministra zdrowia. Prezes szpitala wycofał się z pierwotnego wniosku o zawieszenie działalności także oddziału pediatryczno-neonatologicznego - ten zostaje.

Więcej: radiopik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum