Adam Niedzielski: Nie ma żadnego rejestru ciąż. Jest digitalizacja

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP25 listopada 2021 10:18

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do kontrowersji wokół rejestru ciąż. Jego zdaniem temat jest hucpą polityczną, bo "nie ma żadnego rejestru ciąż".

Minister zdrowia odniósł się do kontrowersji wokół rejestru ciąż. Foto: Shutterstock
  • Szef resortu zdrowia był pytany na antenie RMF FM o to, że "opozycja grzmi, że wprowadzany jest rejestr kobiet w ciąży, do którego zaglądać będzie prokurator".
  • - Nie ma żadnego rejestru ciąż. To jest - nie wiem nawet jak to nazwać - polityczna hucpa, robienie z tego sensacji. Mamy zwykłe przejście z papieru na cyfrowe kartoteki - powiedział minister.
  • O "rejestrze ciąż" mówili w ostatnich dniach politycy opozycji, m.in. senator KO Krzysztof Brejza, lider PO Donald Tusk i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- To digitalizacja, przejście z papieru na elektronikę. Zamiast karty, która miała postać papierową, będzie karta elektroniczna. To jest tak jak z receptą - mieliśmy tradycyjny papier, a jest e-recepta i internetowe konto pacjenta - kontynuował.

Pytany, czy na pewno to tylko cyfryzacja i nie ma nowych danych, szef MZ - powiedział, że "nie ma nic więcej, dane będą w elektronicznej karcie".

Indagowany, dlaczego nie jest to wyjaśnione, a "ludzie myślą, że prokurator będzie miał dostęp i będzie ściągał kobiety, które być może dokonają aborcji za granicą", Niedzielski odparł, że "jest w tym oczywista polityczna kalkulacja opozycji".

Jego zdaniem kalkulacja ta obliczona jest na to, że "jeśli jest temat, który budzi ogromne publiczne emocje, to można przedstawić interpretację, która robi sensację".

MZ chce wprowadzić rejestr ciąż. "Pomysł wzięty żywcem z Opowieści Podręcznej"

Rejestr ciąż. W czym jest problem?

Na początku listopada do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych dotyczących zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz zasad ich przekazywania.

Zdaniem MZ zmiany przełożą na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, co usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania.

Wśród danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży. Dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30 czerwca 2022 będą raportowane fakultatywnie.

Centrum e-Zdrowia, które odpowiada m.in. za wdrażanie projektów dotyczących systemów informacyjnych w ochronie zdrowia wyjaśnia, że konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta.

Ponadto - jak wskazano - wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością.

Kontrowersje wokół rejestru ciąż. Niedzielski: Pomysł został w przedziwny sposób zinterpretowany

Grodzki komentuje rejestr ciąż. "Obecna władza nienawidzi kobiet"

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum