77 porodówek w kraju do likwidacji? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2020 10:30

Lewica opublikowała mapę zagrożonych likwidacją 77 porodówek, powołując się na dane z resortu zdrowia z 2018 roku. Jak tłumaczy, chodzi o pomysł dotyczący zmian w kontraktowaniu porodówek i premiowanie tych, które mają więcej niż 400 porodów rocznie. Według MZ mówienie o likwidacji to zbyt daleko idący wniosek.

Fot. Archiwum

Wprowadzenie takich zmian to w praktyce wyrok na ''małe'' porodówki i pogłębienie problemu zwijania ochrony zdrowia w mniejszych miejscowościach - podaje w komunikacie na swojej stronie internetowej Lewica. Można tam też znaleźć link do petycji w obronie porodówek. Na mapie pojawiło się 77 miejscowości, które miałyby je stracić.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński kategorycznie zaprzecza, by Ministerstwo Zdrowia prowadziło jakiekolwiek prace, których celem jest wygaszanie oddziałów położniczych w polskich szpitalach. Uważa, że Lewica informująca o porodówkach zagrożonych likwidacją wyciągnęła zbyt daleko idące wnioski. Zaznacza, że czym innym są dane statystyczne, a czym innym realne działania - pisze Dziennik Wschodni.

Lewica oparła się na interpelacji posłanki Marceliny Zawiszy z 19 grudnia ub.r., dotyczącej m.in. liczby oddziałów, które miały mniej niż 400 porodów. W odpowiedzi wiceminister Cieszyński, wskazał, że zgodnie z danymi z NFZ za 2018 rok było 77 takich szpitali. Do odpowiedzi dołączył listę wszystkich placówek.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum