×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

1 września kolejne zmiany personalne w szpitalu w Nowym Targu. To tam zmarła 33-letnia pani Dorota

Autor: oprac. JW • Źródło: RMF FM, Onet.pl, Rynek Zdrowia27 sierpnia 2023 18:30Aktualizacja: 27 sierpnia 2023 19:03

Dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu powołała nowego kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego. 1 września dr Joanna Borzęcka-Klec zastąpi na tym stanowisku lek. Wojciecha Kuberskiego.

1 września kolejne zmiany personalne w szpitalu w Nowym Targu. To tam zmarła 33-letnia pani Dorota
Będzie nowa ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Nowym Targu. Fot. Adobe Stock
  • 1 września dr Joanna Borzęcka-Klec obejmie stanowisko ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu
  • Zastąpi na tym stanowisku lek. Wojciecha Kuberskiego
  • Dyrekcja nowotarskiego szpitala nie ukrywa, że jednym z powodów zmian jest tragedia z maja - pisze Onet pl. Chodzi o śmierć 33-letniej pani Doroty, która była w piątym miesiącu ciąży

Nowa ordynator oddziału w Nowym Targu. To kolejne zmiany po śmierci 33-letniej pani Doroty

Jak informuje dyrekcja, decyzja ma związek zarówno ze zmianami organizacyjnymi na oddziale, ale także z uruchomieniem w mieście Instytutu Lekarskiego przy Podhalańskiej Uczelni. 

"Chciałabym, aby pacjentka miała poczucie, że jest w pełni zaopiekowana w całym procesie leczenia - wie jak będzie wyglądał i jakie są możliwości" - zapowiada Joanna Borzęcka-Klec, nowa ordynator ginekologii cytowana przez RMF FM. 

Z kolei pełnomocnik dyrektora nowotarskiego szpitala Łukasz Wicherek dodaje, że "w nowej odsłonie ma wzrosnąć podmiotowość pacjentek".

"Dyrekcja nowotarskiego szpitala nie ukrywa, że jednym z powodów zmian jest tragedia z maja. Nieoficjalnie wiadomo, że tuż po niej nastąpił widoczny spadek liczby pacjentek na oddziale. Kobiety bały się pobytu w tym miejscu i na poród coraz częściej wybierały szpitale w Zakopanem, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej czy Krakowie. Taka "turystyka porodowa" była znana już wcześniej, ale obecnie przybrała jeszcze większe rozmiary" - pisze z kolei Onet.pl.  

Dr Joanna Borzęcka-Klec to rodowita nowotarżanka, absolwentka CMUJ w Krakowie, specjalistka w dziedzinie ginekologii i położnictwa z 15-letnim doświadczeniem. Przez wiele lat pracowała w Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, następnie w Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa UJCM w Krakowie. Szczególnie dużo uwagi poświęca ginekologii dziecięcej.

Śmierć 33-letniej pani Doroty. Szpital w Nowym Targu z czasem zmienił narrację

Przypomnijmy. Pani Dorota 21 maja trafiła do szpitala w Nowym Targu z powodu odpłynięcia wód płodowych. Lekarze zwlekali z terminacją jej ciąży, mimo że USG wykazało obumarcie płodu. Pacjentka była w piątym miesiącu ciąży. U kobiety rozwinęła się sepsa i zmarła. Przez długi czas dyrekcja szpitala utrzymywała, że jest ofiarą nagonki medialnej, a lekarze nie popełnili żadnego błędu. Według rodziny 33-latki, lekarze nie dopełnili swoich obowiązków doprowadzając do narażenia na utratę życia lub zdrowia kobietę.

Sprawą zajęła się prokuratura, a także Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.12 czerwca Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że w tej sprawie doszło do naruszenia praw pacjentki.

Początkowo dyrekcja szpitala stała na stanowisku, że w przypadku leczenia 33-latki zachowane zostały wszelkie procedury. Z czasem jednak dyrektor Marek Wierzba zmienił stanowisko. 

Najpierw lecznica przeprosiła za naruszenie praw pacjentki Doroty Lalik m.in. w zakresie natychmiastowego udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. Przeprosiny wystosowano w formie listu do męża zmarłej kobiety

Dyrektor kilka tygodni temu powołał też pełnomocnika ds. restrukturyzacji oddziału ginekologiczno-położniczego - prof. Łukasza Wicherka. Jego zadaniem jest zwiększenie zaangażowania lekarzy i pielęgniarek w diagnozowaniu i wdrażaniu leczenia zgodnego z potrzebami pacjentek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum