• ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

  • Start

Wystawianiu e-recept nie podoła wielu starszych lekarzy?

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2019 09:58

Wśród 175 tys. aktywnych zawodowo lekarzy 42 tys. ma już prawa emerytalne. Pracują w szpitalach i przychodniach. Gazeta Wyborcza sugeruje, że wielu z nich nie chce wdrażać się w nowy system e-recept w szczycie sezonu grypowego i po 8 stycznia, gdy elektroniczne recepty staną się obowiązkowe, rozważą rezygnację z prowadzenia praktyki lekarskiej.

Wystawianiu e-recept nie podoła wielu starszych lekarzy?
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

"Wielu lekarzy emerytów rozważa odejście z pracy po 8 stycznia, kiedy będą obowiązkowe elektroniczne recepty" - czytamy w GW. Gazeta swoje wnioski opiera na sygnałach, które redakcja dostaje od samych lekarzy.

Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego potwierdza, że są starsi lekarze, którzy "nie nauczyli się ich (e-recept - red.) wystawiać do tej pory, a teraz, w szczycie zachorowań, nie mają na to czasu".

Podkreśla, że należy zrobić wszystko, by zostali w pracy, bo bez nich kolejki jeszcze się wydłużą.

Obecnie e-recepty wystawia mniej więcej połowa lekarzy - sami decydują, jaki rodzaj recepty wybiorą.

Ministerstwo Zdrowia przypomina na stronie internetowej, że od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Jedynie w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do internetu.

Resort zdrowia zachęca lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady.

Jak wskazywała 22 listopada Naczelna Rada Lekarska, po spotkaniu wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim, zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, wystawienie po 7 stycznia 2020 r. - w przypadku braku dostępu do Systemu Informacji Medycznej - recepty w postaci papierowej jest uprawnieniem osoby wystawiającej receptę, zabezpiecza potrzeby pacjenta i nie jest obarczone ryzykiem sankcji. Brakuje również powodów, dla których recepta taka mogłaby spotkać się z odmową realizacji.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum