• ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

  • Start

RPP interweniuje w sprawie spodziewanych trudności we wdrożeniu e-zwolnień

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2018 10:52

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o zajęcie stanowiska w sprawie trudności z obligatoryjnym wdrożeniem od 1 grudnia elektronicznych zwolnień lekarskich.

RPP interweniuje w sprawie spodziewanych trudności we wdrożeniu e-zwolnień
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Fot. Biuro prasowe RPP

Wcześniej z prośbą o interwencję do Rzecznika Praw Pacjenta zwrócili się lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zgodnie ze stanowiskiem Rady Powiatów PPOZ, podmioty podstawowej opieki zdrowotnej nie są przygotowane na stosowanie zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej. Poważną przeszkodą są: braki organizacyjne, finansowe, brak odpowiedniej sieci informatycznej gwarantującej sprawność działania systemu, podeszły wiek lekarzy, a przede wszystkim braki kadrowe.

"Obawiamy się, że przymusowa informatyzacja pozbawi miliony Polaków swoich lekarzy. Już dziś docierają do nas informacje, że najstarsi lekarze zamierzają zrezygnować z pracy. Dla nas, podstawowej opieki zdrowotnej, która od lat boryka się z dramatycznymi brakami kadrowymi, szczególnie w mniejszych miejscowościach (zamykanie przychodni!!!) - odchodzenie z pracy kolejnych lekarzy pogłębi kryzys i drastycznie pozbawi pacjentów fachowej opieki zdrowotnej. Obawiamy się, że od 1 grudnia chaos dopiero się zacznie, a najbardziej odczują go pacjenci!" - uzasadniała stanowisko w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało o konieczność pozostawienia fakultatywnej (dobrowolnej, nieobowiązkowej) formy wystawiania zwolnień lekarskich lub alternatywne przejęcie tych czynności informatycznych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

19 listopada o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących obligatoryjnego wdrożenia e-zwolnień Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum