PAP/Rynek Zdrowia | 01-12-2018 16:27

Prezes ZUS: w kwestii przygotowania lekarzy do zmian zrobiliśmy dużo więcej, niż do nas należało

Po wejściu w życie obligatoryjności e-zwolnień liczba kontroli ubezpieczonych na zwolnieniach nie ulegnie zwiększeniu, nie sądzę również, że diametralnie zmniejszy się liczba wystawianych zaświadczeń - podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Fot. archiwum

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Nowe przepisy zakładają, że lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub Internetu, albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie będą mieli przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W tej sytuacji lekarze będą mieli trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

- Po wejściu w życie obligatoryjności e-zwolnień liczba kontroli ubezpieczonych na zwolnieniach nie ulegnie zwiększeniu. Zresztą myślę, że wcale nie musi, ponieważ e-ZLA zadziała wobec nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnień przede wszystkim prewencyjnie. Nie sądzę jednak, że diametralnie zmniejszy się liczba wystawianych zwolnień. Na pewno będziemy szczegółowo analizować zaświadczenia elektroniczne pod kątem pewnych tendencji zwiększonego ich wpływu - powiedziała szefowa ZUS.

Jak zaznaczyła prof. Uścińska, w kwestii przygotowania lekarzy do zmian ZUS zrobił więcej, niż do niego należało. Wspomniała o 42 tys. szkoleń dla medyków i 1,5 tys. dla asystentów medycznych i o uruchomieniu specjalnych stanowisk regionalnych doradców ds. e-ZLA w oddziałach Zakładu. Zwróciła też uwagę na dostępną linię tematyczną o e-zwolnieniach na infolinii telefonicznej ZUS.

- Lekarze mieli różne postulaty w sprawie przygotowania się do wystawiania elektronicznych zaświadczeń. Zrobiliśmy dużo więcej, niż do nas należało. Popieraliśmy postulat wprowadzenia asystentów medycznych, którzy dzięki temu od 23 października br. mogą wyręczyć lekarza z technicznych czynności niezbędnych do wystawienia zaświadczenia - mówiła prezes ZUS. Dodała, że zarejestrowanych jest już ponad 5 tys. asystentów medycznych, a ich liczba rośnie o kilkaset osób dziennie.

Zaznaczyła, że w ubiegłym tygodniu ZUS zanotował rekordowy wzrost liczby wystawianych e-zwolnień. - W poniedziałek ta liczba sięgnęła blisko 100 tys. W szczycie przysyłano do ZUS 15 elektronicznych zaświadczeń na sekundę - podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak mówiła, nie wszyscy lekarze, który mają uprawnienia do wystawiania zwolnień, korzystają z tego prawa. - Mamy 146 tys. uprawnionych lekarzy w rejestrze. Z naszych analiz wynika jednak, że tych wystawiających jakiekolwiek zaświadczenia jest około 96 tys. Wśród nich jest z kolei duża grupa lekarzy, która co prawda wystawia zwolnienia, ale bardzo sporadycznie - oświadczyła prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że wprowadzenia nowych przepisów nie powinni obawiać się ubezpieczeni, czyli pacjenci. - Kierujemy się przede wszystkim ich dobrem. Zwolnienie elektroniczne będzie dla nich ogromną wygodą, ponieważ nie będą musieli nigdzie nosić papierowych druków, a jeśli chcą, będą mogli otrzymać informację o e ZLA drogą SMS. Również pracodawca i ZUS będą wiedzieć o zwolnieniu od razu po jego wystawieniu - wyjaśniała prezes Zakładu.