PAP, RZ/Rynek Zdrowia | 06-01-2021 15:06

Od 8 stycznia skierowania na leczenie obowiązkowo w formie elektronicznej

Pacjenci od piątku, 8 stycznia otrzymają skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. To kolejny krok m.in. po e-recepcie zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia.

Pacjenci od piątku, 8 stycznia otrzymają skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. Fot. Shutterstock

Pacjenci od 8 stycznia 2021 roku będą otrzymywać skierowania na leczenie w formie elektronicznej. Wystawia się je podobnie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dostępne pod adresem pacjent.gov.pl (logowanie po uprzednim założeniu profilu zaufanego), otrzyma 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem jako załącznik pdf. W przeciwnym wypadku otrzyma wydruk informacyjny.

Do specjalisty umówić może się telefonicznie lub w rejestracji podając kod i numer PESEL lub pokazując wydruk informacyjny, z którego placówki posiadające czytniki mogą zeskanować kod kreskowy. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

Świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a pacjent ma do niego dostęp za pośrednictwem swojego IKP. Może tam śledzić historię swojego leczenia.

Lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu lub systemu gabinetowego albo systemu e-zdrowie (P1).

Dane Centrum e-Zdrowia mówią, że z początkiem grudnia br. 37 tysięcy lekarzy wystawiło już ponad 4 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów. Na stronach cez.gov.pl i NFZ działa specjalny licznik, który odmierza czas do wejścia w życie nowej usługi dla pacjentów.

Przypomnijmy że, skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku będą obowiązkowo wystawiane na poniższe świadczenia medyczne:
• Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych
• Leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarła umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
• Badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne
• Badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Warto pamiętać, że e-skierowania przynoszą realne korzyści również w warunkach pandemii; pozwalają m.in. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady na kolejną wizytę czy badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację. E-skierowania otrzymują już m.in. osób, które są szczepione przeciwko COVID-19.