• ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

  • Start

E-recepty: praktycy wskazują, co jeszcze jest do poprawienia w tym systemie

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 15:17

Elektroniczne recepty mogą być ułatwieniem dla przewlekle chorych, ale jest jeszcze sporo do poprawienia w tym systemie. Mają wiele zalet - nie ma bp. problemu z odczytaniem przez farmaceutę pisma lekarza, który np. osobom przewlekle chorym mogą przepisać leki nawet na cały rok. Jednak system ten ma i swoje złe strony.

E-recepty: praktycy wskazują, co jeszcze jest do poprawienia w tym systemie
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zdaniem Beaty Sternal-Wolańczyk, dyrektorki Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu, to prawda, że pacjent może co miesiąc wykupywać kolejne opakowanie bez konieczności odwiedzania lekarza, ale musi to robić w tej samej aptece. Co w sytuacji, kiedy wyjedzie gdzieś na dłużej?

To utrudnienie oznacza także, że jeśli pierwsze opakowanie leku bez refundacji kupi w drogiej aptece, to i w kolejne będzie musiał tam się zaopatrywać. Do tego, może się okazać, że kiedy skończy się jedno opakowanie, to w aptece, gdzie pacjent musi je dalej kupować, leku akurat nie ma.

Jest też inny problem. E-recepta może być tylko numerem, nie musi być uzupełniona informacją wydaną przez lekarza na papierze z wypisaną nazwą leku i jego dawkowaniem. Nawet jeśli pacjent przyjdzie do lekarza POZ od specjalisty i zapyta, czy może dany lek stosować wraz z innymi, które zapisał np. lekarz rodzinny, ten nie będzie mógł mu tego powiedzieć, bo nie ma dostępu do bazy, w której można sprawdzić, co kryje się pod określonym numerem recepty - wyjaśnia Sternal-Wolańczyk.

Pacjenci mają wprawdzie dostęp do IKP, aby w internecie sprawdzić jakie leki zostały mu przepisane ale na razie nie jest ich zbyt wielu a wiele starszych osób, wykluczonych cyfrowo, nie będzie tego robiło w ogóle.

Więcej: pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum